Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PBOC Yetkilisi Changhun Libra’nın MB Denetimiyle Sürdürülebilir Olacağını Düşünüyor

Facebook tarafından tanıtılan ve pek çok eleştiriye maruz kalan Libra adlı kripto para, şimdi ise Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından değerlendirmeye alındı.
PBOC Yetkilisi Changhun Libra’nın MB Denetimiyle Sürdürülebilir Olacağını Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya devi Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtımı yapılan Libra adlı kripto para çıktığı günden bu yana farklı konularla gündeme geliyor. Tyler ile Cameron kardeşlerin Libra hakkında yaptığı olumlu yorumlar da bugün gündeme geldi.

Libra hakkında bazı açıklamalar yapan ikizler, eleştiri yapmakla birlikte bazı tavsiyelerde de bulundu. İkiz kardeşlerden Tyler Winklevoss, Libra’nın kripto için olumlu olduğunu düşünmekle birlikte, kardeşlerin açıklamasında asıl dikkat çeken nokta Facebook kurucusuna Libra’da düzenleyicilerle çalışması konusunda verdikleri tavsiye oldu.

Libra, ABD finansal yönden zararlı olacağı gerekçesiyle ülke Meclisi tarafından veto yemişti. Bugün ise Libra’nın bir merkez bankası denetimi altında olması gerektiği görüşü öne çıktı.

+Merkezi Pekin’de bulunan Çin Merkez Bankası (PBOC) bünyesindeki üst düzey bir yetkili, Facebook’un kripto parası Libra hakkında bazı açıklamalar yaptı. PBOC ödemeler birimi direktör vekili Mu Changchun, Libra’nın merkez bankalarının denetimi altında olması gerektiğini düşündüğünü açıkladı.

Changchun’a göre Libra, merkez bankası denetimi altında olmadığı sürece tutunamayacak ve sürdürülebilir olması mümkün olmayacak. Açıklamada ayrıca Libra’nın, merkez bankasının desteği ve denetimiyle birlikte ülkeler arasında da rahatça dolaşabileceğine yer verildi.

Changchun, günümüzde kullanımı artan dijital paraların borç verme amaçlı kullanılabileceğini, böylelikle para politikasının negatif etkilenebileceğini ve volatil yerel paralara sahip ekonomilere kur riskleri yaratabileceğini de düşünüyor.

Changchun’un açıklamasında Facebook’un para aklama, terör finansmanı karşıtı sorumluluklarına ve kullanıcıların mahremiyetini koruma yöntemine dair netleşmiş bir taahhüt yok.

Changchun Açıklamasında Netleşmiş Bir Taahhüt YokDiğer taraftan merkezi Pekin’de bulunan medya grubu Caixin’de Changchun’un yorumuna yer verildi. Bu yorumda, Libra’nın uzun vadede Çin yuanına zarar verebileceğine dair görüş belirtildi. Changchun’a ait bu yorumda çözüm önerisi de yine kendisinden geldi. Yuanı serbestçe değiştirilebilir hale getirmenin bu riski çözebileceğini ifade etti.

Dijital para dünyasına adım atan Libra hakkındaki bu görüşler onu korumaya yönelik önlem niteliğinde olabilir. Tüm bunlarla birlikte Changchun, Libra’nın henüz çok yeni olması nedeniyle erken evrelerinde olduğunu belirtti ve dolayısıyla kod kalitesini yetersiz bulduğunu açıkladı. Bu gerekçeler nedeniyle de onun gözetim altında tutulmasını istemiş olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu