Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CBI: İngiltere Perakende Satışları Ocak’ta 8 Ayın En Düşüğüne Geriledi

CBI anketine göre satış dengesinin Aralık'taki %-3'ten Ocak'ta %-50'ye keskin bir düşüşle 8 ayın en düşüğüne geriledi.
CBI: İngiltere Perakende Satışları Ocak’ta 8 Ayın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Gerçekleşmiş Dağıtıcı Ticaretleri anketi, Aralık’taki eksi 3’ten 2021 Ocak’ta eksi 28’lik piyasa tahminlerinden çok daha kötü bir şekilde eksi 50’ye düştü. Bu, İngiltere genelinde kısıtlamaların kademeli olarak sıkılaşması nedeniyle Mayıs ayından bu yana en düşük okumayı temsil etti.

Alt sektörler arasında, bakkallar ve mobilya perakendecileri düz satışlar rapor ederken, geri kalan alt sektörler (giyim ve eğlence ürünleri dahil) keskin düşüşler kaydetti. Çevrimiçi satışlar, uzun dönem ortalaması civarında hafifçe düştü.

Hisse senetlerinin beklenen satışlara oranı artarken uzun dönem ortalamasının altında kaldı.
İngiltere CBI Anketi Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Satışların önümüzdeki ay büyük ölçüde benzer bir hızda düşmesinin beklendiği söylendi.

66 perakendecinin dahil olduğu 133 firmanın anketi, 22 Aralık ve 14 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi ki bu, Birleşik Krallık‘taki kısıtlamaların kademeli olarak sıkılaştırıldığı ve 5 Ocak’a kadar tüm ülkenin tam bir kilitlenme sürecine girdiği dönemi kapsadı.

Pantheon Macroeconomics’in baş İngiltere ekonomisti Samuel Tombs, Ocak ayı kilitlenmesinin perakendeciler için Kasım ayına göre çok daha zor göründüğünü söyledi.

CBI anketinin, mevcut kilitlenmeye yanıt olarak, perakende satış hacimlerinin Ocak ayında aydan aya yaklaşık %5 düşeceği varsayımıyla büyük ölçüde tutarlı olduğunu ekledi.
İngiltere’nin CBI İş İyimserliği Endeksi -22 ile Beklenti Üstü Düştü
Kaynak: Trading Economics

Bildirilen satış dengesinin Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini ancak satışların Mayıs seviyesine gerileyeceğini varsaymanın aşırı karamsarlık olacağını aktardı.

“Hala açılabilen perakendecilerin listesi 2. çeyrekten daha geniş ve gerekli olmayan perakendeciler tıkla ve topla hizmetleri sağlayabiliyor. Öyle olsa bile, mevcut tüm kanıtlar şu anda Ocak ayındaki satışların Kasım ayındaki ikinci, yarı kararlı kilitlenme sırasında seviyenin oldukça altına düşeceğini gösteriyor.” dedi.

Bu arada İngiltere’de işsizlik Kasım ayına kadarki üç ayda yüzde 5’e çıkarken istihdam düşüşünü sürdürdü. Ücret artışı ise 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu