Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Carry Trade İşlemlerindeki Zarar Boyutu 1999 Yılından Bu Yana En Yükseğe Ulaştı

Yatırımcıların dolar cinsinden borçlanıp gelişen piyasa paralarına yatırım yaptığı carry trade işlemleri, son 20 yılın en büyük zararıyla karşı karşıya!
Carry Trade İşlemlerindeki Zarar Boyutu 1999 Yılından Bu Yana En Yükseğe Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüs nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bini aştı. Salgının sıfır noktası olan Çin’in Wuhan kentinde ölüm oranının %1,4 olduğu bildirildi. Yapılan araştırmada 60 yaş üstünde ölüm oranının %2,6, 30-59 arasında %0,5 ve 30 yaş altında %0,3 olduğu bildirildi.

Salgın ülkemizde de 10 Mart itibarıyla başlamış durumda. Ekonomistler bu durumun Türkiye gibi gelişen ülke piyasalarına daha çok zarar vereceğini belirtiyor.

Yatırımcıların dolar cinsinden borçlanıp gelişen piyasa paralarına yatırım yaptığı carry trade işlemlerindeki zarar boyutunun ise 20 yılın en yükseğine çıktığı ifade edildi.

Carry trade işlemlerinin getirileri 2020’nin başından bu yana %13 düşüş gösterdi.

Carry Trade Zarar BüyüdüKredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings Asya Pasifik bölgesinde Kovid-19 salgınının yarattığı ekonomik kayıpların 620 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Bu doğrultuda carry trade işlemlerinde kayıplar da artarken, koronavirüsün dünyanın rezerv parasına yönelik güçlü talebi artırmasının etkisiyle 20 yıla yakın bir zamandır ilk kez bu kadar büyük oranda düşüş gösterdi.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, yatırımcıları carry trade konusunda uyardı.

Gelişen Ülke ParalarıSöz konusu işlemlerdeki zararların son yirmi yılın zirvesine yaklaştığını belirten Yamamato, “Carry trade oyunu oynamanın zamanı değil. Carry trade işlemlerinin başarılı olmasının anahtarı volatilitenin düşük olmasıdır. Dünya değişti ve carry trade işlemlerinin canlanmasını beklemek zor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Türk lirası, Güney Afrika randı ve Meksika pesosu gibi paralardaki kayıplar hızla artarken, diğer gelişen ülke para birimlerinde de benzer durumlar izleniyor. Endonezya Rupisi ise dolar karşısında %16 ile en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası oldu. Ekonomistler salgının sürmesi ve fonlarda tahmin edilenden daha fazla zarar olması sebebiyle ABD dolarına talebin giderek arttığını söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu