Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Carrie Lam: Hong Kong Ekonomisi Gerileme Riski ile Karşı Karşıya

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, süregelen protestolar arasında bölge ekonomisinin gerileme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Carrie Lam: Hong Kong Ekonomisi Gerileme Riski ile Karşı Karşıya
Yorum

Suçlunun Çin’e iadesine izin verecek tasarıya karşı başlayan ve zaman içinde demokrasi yanlısı devasa bir harekete dönüşen Hong Kong protestoları haftalardır devam ederken, Carrie Lam yine halka seslendi.

Haftalardır devam eden protestoların ortasında şehir ekonomisinin kasvetli bir resmini çizen Carrie Lam, bununla birlikte barışçıl göstericilerle diyaloğun Asya finans merkezi için bir çözüm yolu sağlayabileceğini belirtti.

Hong Kong’un Pekin destekli yöneticisi Lam, mevcut görüş ayrılıklarını azaltmak için barışçıl protestocularla konuşmaya istekli olduğunu söyledi.

Carrie Lam Farklılık Gidermek için Konuşmaya İstekli Süregelen protestolar hakkındaki haftalık basın toplantısında konuşan Lam; “Karşılıklı konuşma amacıyla bir platform oluşturmak için çalışmaya hemen başlayacağız. Bu diyalog, umarım karşılıklı anlayış ve saygıya dayanır ve bugünün Hong Kong’u için bir çıkış yolu bulur.” dedi. Basın toplantısında iade tasarısı öldü söylemini yineleyen Carrie Lam, bunu canlandırmak için hiçbir planın bulunmadığını aktardı.

Ayrıca Hong Kong ekonomisinin aylardır süren protestolardan etkileneceğini ve durumun şu ana kadar rakamların gösterdiğinden çok daha kötü olabileceğini dile getirdi.

Carrie Lam Hong Kong Ekonomi Protestolardan Etkilenecek Hong Kong ekonomisinin gerileme riski ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Lam, sözlerine şöyle devam etti: “Bunu ilk yarıdaki verilerden görebiliyoruz. Aslında bence ilk yarıdaki veriler, sorunun ciddiyetini tam olarak yansıtmadı.” Nitekim Hong Kong hükümeti geçen hafta 2019 GSYİH büyüme öngörüsünü yüzde 2 ila 3 aralığından, yüzde 0 ila 1 aralığına indirmişti. Çeşitli sektörlerin gösterilerden etkilendiği yazılmış, piyasaların da kargaşadan nasibini aldığı iddia edilmişti.

Özellikle de hava yolu, perakende ve emlak sektörlerinin satışlarında düşüş görülmüştü. Dünyanın en işlek limanlarından olan Hong Kong Uluslararası Havalimanı da bu ayın başlarına uçuşları iptal etmiş ve protestolar nedeniyle yaşanan aksaklıklara işaret etmişti.

Şehrin toplu taşıma sisteminin birçok kez kesintiye uğradığı da biliniyor. Tüm bunlara ek olarak Carrie Lam’in konuşmasında Shenzhen’in gelişiminin özellikle teknoloji inovasyonu açısından şehir için iyi olacağını kaydederek Hong Kong’un uluslararası şirketleri çekmekte hala eşsiz avantajları olduğunu vurgulaması dikkat çekti. Çünkü Çin Devlet Konseyi geçtiğimiz gün Shenzhen’in Hong Kong ve Macau ile entegrasyonu için çağrıda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu