Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Lideri: Kent Çok Tehlikeli Bir Durumun Eşiğinde

Hong Kong’un karşı çıkılan lideri, kentin çok tehlikeli bir durumun eşiğinde olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Hong Kong Lideri: Kent Çok Tehlikeli Bir Durumun Eşiğinde

Hong Kong lideri Carrie Lam, bugün yaptığı bir açıklamada kentin çok tehlikeli bir durumun eşiğinde olduğunu söyledi. Lam’in yorumları, küresel finans merkezi genel bir ayaklanma ve protestolar içinde sıkışıp kalmışken liderin basına seslenişi olarak geldi.

Nitekim Hong Kong, Haziran ayı başında suçluların Çin’e iadesine izin verecek yasa tasarısına karşı çıkanların başlattığı protestolarla yaklaşık üç aydır siyasi huzursuzlukla sarsılıyordu. Tasarının askıya alınmasına ve ardından Carrie Lam’in iade tasarısı öldü demesine rağmen protestolar devam ediyordu.

Diğer taraftan protestolar, tasarıya karşı çıkmadan özerklik, demokrasi ve Lam’in görevden alınması amacıyla yapılır oldu.

Hong Kong Protesto 9 Hafta Carrie Lam bugünkü konuşmasında göstericilerin protestolarını iade tasarısının ötesine taşıdığını söyleyerek belirli talepler adına yapılan kapsamlı aksaklıkların Hong Kong’un kanun ve düzenini ciddi şekilde baltaladığını dile getirdi. Şehrin lideri ulaşımdaki aksamalara işaret ederek kentin protestolardan maddi bir etki gördüğünü öne sürdü.

Hükümetinin sert bir yaklaşım izleyeceğini ilan eden Lam; “hükümet, Hong Kong’da yasa ve düzeni sağlamaya ve güveni geri kazanmaya kararlı olacak” dedi.

Carrie Lam Hükümet Hong Kong Yasa Düzeni Sağlamaya Kararlı Ancak Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun protestocuları kontrol etmek için kent sokaklarına konuşlandırıldığına dair gerçeği yansıtmayan söylentileri reddetti. Söz konusu iddialar, Pekin’in müdahaleye etkileri nedeniyle ortaya çıkmış ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kendisi geçen hafta Hong Kong’un refahını ve istikrarını korumayı taahhüt eden bir video yayınlamıştı. Diğer taraftan hala istifası için çağrıda bulunulurken Lam görevine devam etme niyetinde olduğunu da vurguladı.

Nihayetinde protestolar dokuzuncu haftasına girerken Asya’nın finans merkezi hakkındaki endişeler de giderek artıyor. Öyle ki isteklerine devam eden göstericiler, bugün Hong Kong’un sabah trafiğini kapattı, metro hatlarının ve hava yolu operasyonlarının aksamasına neden oldu. Birçok hava yolu şirketi, onlarca uçuşun gösteriler nedeniyle gerçekleştirilemediğini açıklarken bugünkü işlemlerde MSCI Hong Kong Endeksi, yüzde 2.5’e varan kayıplarla ardışık dokuzuncu gün gerilemesini sürdürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum