Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bütçe Bir Önceki Ay Olduğu Gibi Şubat’ta da Fazla Verdi

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından merkezi yönetim bütçe dengesi gelişmeleri yayımlandı. Bütçe Şubat ayında fazla verdi. Ayrıntılar geliyor.
Bütçe Bir Önceki Ay Olduğu Gibi Şubat’ta da Fazla Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022’nin Şubat ayında ilişkin merkezi yönetim bütçe dengesi gelişmelerini yayımladı. Paylaşılan verilere göre bütçe Şubat ayında 69.737 milyar TL fazla verdi.

Şubat ayı için bütçe geliri 270 milyar TL olurken, gider ise 200 milyar TL olarak açıklandı. Merkezi yönetim bütçe dengesi geçtiğimiz ay da Ocak’ta 30 milyar TL fazla vermişti.

Faiz dışı bütçe giderleri 157,1 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 113,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

2022 Şubat ayı bütçe dengesi
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bütçe dengesi geçtiğimiz yılın Şubat ayında 23 milyar 170 milyon TL fazla vermişti. Bu yılın aynı döneminde ise gelir ve gider arasındaki farkın arttığı görülüyor.

Şubat ayı bütçe giderleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 108,3 oranında artış yaşadı. Faiz hariç bütçe giderleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 87,9 oranında artarak 157 milyar 149 milyon TL’ye ulaştı. Faiz hariç giderlerin bütçe ödeneklerine göre gerçekleşme oranı ise 2021 yılında yüzde 7,2 iken 2022 yılında yüzde 10,4 oldu.

Vergi Gelirleri Arttı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Şubat ayında vergi gelirleri tahsilatı, geçen yılın ayın dönemine göre yüzde 83,2 artarak 180 milyar 329 milyon TL’ye ulaştı. Vergi gelirlerinin bütçe tahminine göre gerçekleşme oranı ise yüzde 14,3’e yükseldi.

Bütçe daha önce Aralık ayında rekor oranda açık vermişti. Bütçe dengesi açığı Aralık’ta 145,74 milyar TL’e ulaşmış, 2021’in tamamında ise 192 milyar TL açık olduğu bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu