Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank: Almanya Ekonomisindeki Toparlanma Yılın Devamında Yavaş da Olsa Sürecek

Eylül ayı raporunu yayımlayan Almanya Merkez Bankası, ekonominin yavaş yavaş iyileşmeye devam ettiğini fakat yılın geri kalanında ivme kaybedebileceğini bildirdi.
Bundesbank: Almanya Ekonomisindeki Toparlanma Yılın Devamında Yavaş da Olsa Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonomik görünümün değerlendirildiği Eylül raporunu yayımladı. Yapılan değerlendirmede coronavirüs kısıtlamalarının ardından Alman ekonomisinin yavaş yavaş iyileşme gösterdiği belirtildi.

Ekonominin Mayıs ayından bu yana güçlü bir toparlanma gösterdiği fakat Ağustos ayında ivme kaybettiği söylendi. Şirketlerin ve sektörlerin önümüzdeki sürece pozitif baktığı hatırlatılırken, yılın geri kalanında toparlanmanın hız keseceğine dikkat çekildi.

Bundesbank aylık raporunda yeni sipariş alımlarının son dönemde belirgin bir şekilde yavaşladığı belirtildi.

Almanya 274 bin coronavirüs vakası ve 9 bin 474 can kaybıyla, salgından en kötü etkilenen 22. ülke konumunda. Salgınla mücadele için konulan kısıtlamalar Nisan ve Mayıs aylarında fabrika siparişleri, sanayi üretimi, otomotiv satışları gibi önemli alanlarda son yılların en sert çöküşüne yol açtı.

Uzmanlar ekonominin yeniden açılmasına rağmen tüketici güvenindeki zayıflığa dikkat çekiyor. Merkez Bankası’nın aylık raporunda özellikle konaklama, eğlence ve kültür gibi alanlarda salgının hızlandığı döneme kıyasla gözle görülür bir toparlanma olduğu fakat geçen ay hız kestiği belirtildi.

Endüstri alanında da iyileşmenin gerçekleştiği, ancak hala kriz öncesi döneme göre zayıf kaldığı aktarıldı. Mevsimsellikten arındırılmış üretim sektörünün 2019’un son çeyreğinin ortalamasının onda birinin de altında olduğu açıklandı.

Ağustos ayında yeni siparişlerinin bir önceki aya benzer bir tablo çizdiği ifade edildi. Bahar döneminde en güçlü düşüşe tanıklık eden sermaye malları üretiminin ise belirgin bir artış gösterdiği söylendi.

Salgının başından bu yana istihdamda ilk kez artış olduğu belirtildi.
Almanya İşsizlik %6,4
Kaynak: Investing

Almanya’da son açıklanan verilere göre işsizlik oranı %6,4 seviyesinde. Resmi verilere göre Ağustos ayında işsiz sayısı 3 milyona dayanarak son beş yıl en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan mevsimsellikten arındırılmış istihdamda %0,1 ile sınırlı düzeyde artış olduğu belirtildi.

Almanya gayrisafi yurt içi hasılası yılın ikinci çeyreğinde %9,7 oranında daralma gösterdi. Merkez Bankası yıl sonunda %7’den fazla küçülme bekliyor. Ancak ekonominin gelecek yıl itibarıyla toparlanma geçmesi öngörülüyor.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ise son yayımladığı raporda, 2022 yılından önce kriz öncesi seviyeye dönmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu