Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

British Airways Krizi Atlatmak için Koleksiyonundaki Sanat Eserlerini Satıyor

Koronavirüs salgınında tüm uçaklarını bekletmek zorunda kalan İngiliz hava yolu şirket British Airways, nakit sağlamak amacıyla sanat eserlerini açık artırmaya çıkaracak.
British Airways Krizi Atlatmak için Koleksiyonundaki Sanat Eserlerini Satıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınının bir anda dünyanın her noktasına ulaşmasıyla bir dizi tedbir alınmıştı. Bunların en başında da yurt içi ve dışı uçuşların durdurulması gelmişti. Çünkü Çin’de ortaya çıkan virüs geleneksel yeni yıl tatilinde, insanların seyahat etmesi sebebiyle diğer ülkelere de yayılmıştı.

Uçuş yasaklarının getirilmesi hava yolu şirketlerini ciddi bir finans kriziyle baş başa bıraktı. İngiltere’nin en büyük hava yolu şirketi olan British Airways, Nisan ayında 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Şirket koronavirüsü açtığı yaraları sarmak için nakit arayışına girdi.

The Guardian’da yer alan habere göre British Airways nakit elde etmek için sanat koleksiyonundaki parçaları satışa çıkaracak.

İngiliz şirketin sanat koleksiyonunda Damien Hirst, Peter Doig, Anish Kapoor, Chris Ofili ve Tracey Emin gibi İngiliz sanatçıların eserleri bulunuyor. Habere göre şirket sanat otoritelerini çağırarak, en az 10 parça için değerlendirme istedi. Bazı eserlerin değerinin 1 milyon sterlinden daha fazla olduğu öğrenildi.

Şirketin kıymet verdiği eserleri açık artırma usulü ile satışa çıkarması ve elde edilen geliri pandeminin yarattığı hasarı telafi etmek için kullanması bekleniyor. Statista verilerine göre BA, 2019 yılında 13,3 milyar sterlin (16,6 milyar dolar) gelir elde etti.

Pandemi nedeniyle havacılık sektörünün bir belirsizlik yaşadığı söylenirken, nakit tasarrufu yapmak için gereken her şeyin yapılacağı ifade edildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, şu an mümkün olduğunca işgücünü korumayı hedefleyip, insanları işten çıkarmayı  istemeseler de, uzun vadede personel kapasitesinin %28 kadar azaltılabileceği aktarıldı.

Ana şirket International Airlines Group (IAG) verilerine göre BA’nın filosunda 2019 yılında 302 uçak bulunuyordu. Bu sayının 2020 – 2022 hedefleri kapsamında 316’ya çıkarılması planlanıyor.

BA Genel Müdürü Alex Cruz, IAG ile yapılan görüşmeler neticesinde BA’nın ayakta kalmasının garanti edilemediğinin ve bu nedenle sendikalara işten çıkarma çağrısında bulunduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu