Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya MB 75 Bp Faiz İndirirken Daha Fazla Teşvike Hazır Görünüyor

Covid-19 salgınının Latin Amerika'daki merkezi Brezilya'da Merkez Bankası faiz oranlarını rekor düşük seviyelere indirdi.
Brezilya MB 75 Bp Faiz İndirirken Daha Fazla Teşvike Hazır Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

6 aydan uzun bir süredir tüm yaşamı etkisi altına alan koronavirüste en ağır bilanço ABD’de çıktı. ülkede 120 bine yakın insan hayatını kaybetti. Amerika’nın hemen ardından en yüksek vaka ve ölü sayısına sahip Brezilya, Latin Amerika’nın korkulu rüyası oldu.

Bundan birkaç ay öncesinde adı koronavirüs ile çok fazla anılmayan ülkede vaka sayıları neredeyse 1 milyona dayandı. Hemen her gün 1000’den fazla veya bu seviyelerde insanın hastalığa yenilerek öldüğü ülkede tehlike gittikçe büyüyor.

Brezilya Vaka Ölümler Artıyor
Kaynak: Brezilya Sağlık Bakanlığı

Özellikle Sao Paulo ve Rio de Janeiro eyaletlerinde Covid-19’dan en fazla etkilenen Brezilya eyaletleri olarak kendini gösteriyor. Ülkede 17 Haziran itibarıyla 31,475 yeni vaka ve 1209 ölüm rapor edildi. Bu durumda Rusya ve diğer Avrupa ülkelerini geride bıraktı.

Yılın ilk çeyreğinde %1,5 daralan ve böylelikle 2015 yılından bu yana en büyük GSYİH düşüşünü kaydeden Brezilya, salgın etkisini artırdıkça daha zor günler geçirecek gibi görünüyor.

Bugün faiz kararını açıklayan Brezilya Merkez Bankası (Central Bank of Brazil), gösterge faiz oranında indirime gitti. Bugünkü kararıyla gösterge faiz oranında 75 baz puanlık faiz indirimi yapan banka, oranı %2,25 seviyesine çekti. Böylelikle üst üste 8 toplantıda da faiz indirimine gidilmiş oldu.

Banka 8 Kez Faiz İndirdi
Kaynak: Banco Central do Brasil

Pandemiden çok ağır hasar alan ülkenin ekonomisi de ciddi anlamda zarar görünce merkez bankası toparlanma için daha fazla teşviğe hazır olduğunu belirtti. Ayrıca yetkililer, salgının derin bir belirsizliğe neden olduğu konusunda ortak görüş bildirdiler.

Açıklama metninde, son verilerin 2020’nin ikinci çeyreğinde ekonomik faaliyetlerin daha fazla kötüleşmeye sinyal verdiği belirtildi. Dolayısıyla söz konusu dönemde toparlanma için normalden büyük bir belirsizliğin söz konusu olduğu söylendi.

Komite, pandeminin mali etkilerini azaltmak için devreye giren teşvik büyüklüğünün salgının negatif etkileriyle uyumlu olduğu konusunda kanıya vardı. Yapılacak yenilikler ve düzenlemelerin Brezilya ekonomisine sürdürülebilir bir toparlanma konusunda yardımcı olacağını ifade ettiler.

2020 yılı için %4,0 oranında enflasyon hedefleyen Brezilya Merkez Bankası, hem bu yıl hem de 2021’de seviyenin bunun çok altında olacağını tahmin ettiler.
Brezilya Mayıs Enflasyon %1,88
Kaynak: Banco Central do Brasil

Bir yandan finans piyasalarında isrikrarı sağlamaya çabalayan banka, diğer taraftan da faiz oranlarını daha fazla düşürmeye çabalıyor. Para politikası için şuanki imkanların belirsiz olduğuna işaret eden banka, yaptığı açıklamada 2020, 2021 ve 2022 yılları için enflasyon beklentisini sırasıyla %1,6, %3,0 ve %3,5’te tutacağını belirtti.

“Küresel görünüme ilişkin olarak, COVID-19 salgını küresel büyümede belirgin bir yavaşlamaya neden olmaktadır. Bu çerçevede, büyük ekonomilerdeki önemli mali ve parasal uyaranlara ve finansal varlıkların oynaklığında bir miktar ılımlılığa rağmen, gelişmekte olan ekonomiler için ortam zorlayıcı olmaya devam etmektedir” karar metninde dikkat çeken ifadelerdendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu