Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Hizmetler Ekonomisindeki Gerileme Halen Ciddi Düzeyde

Açılanan PMI verilerine göre Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Haziran’da arka arkaya dördüncü ayında da daralma gösterdi. Detaylar aşağıda;
Brezilya Hizmetler Ekonomisindeki Gerileme Halen Ciddi Düzeyde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ardından pandemiden en çok etkilenen ikinci ülke konumunu halen koruyan Brezilya’da ekonomik aktivite dördüncü ayında da daralma gösterdi. Cuma günü açıklanan verilere göre Brezilya hizmet sektörünün derin gerilemede kaldı, istihdamda rekor düşüş yaşandı ve çıktı maliyetlerinde şimdiye kadarki en keskin azalma kaydedildi.

Haziran anketi, ilk çeyrekte yüzde 1,5 küçülen Brezilya ekonomisinin pandemiden ciddi şekilde etkilenmeye devam ettiğinin üzerini çizdi.

Gerileme Nisan ayındaki rekora rağmen daha ılımlı olsa da Haziran ayında faaliyetler keskin bir şekilde düşmeye devam etti. Faaliyetleri baltalayan şey ise yeni işlerdeki önemli düşüş oldu.

IHS Markit Brezilya Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Mayıs’taki 27,6’dan Haziran’da 35,9’a yükseldi.
Brezilya Hizmet PMI Haziran
Kaynak: IHS Markit

Bu dört ayın en yüksek seviyesi olsa da rakam 50’nin altında kaldığından daralmayı sürdürdü. Firmalar, maliyetleri kontrol etme çabalarını yansıtacak şekilde istihdamı azaltmaya devam ederken işletme giderleri, sadece marjinal olarak ve anket tarihindeki en düşük oranda arttı.

Panelistler yaygın bir şekilde Covid salgınının talep üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya devam ettiğini söylerken gelen yeni iş hacimleri arka arkaya dördüncü ayında daralma kaydetti. Yurt içi ve yurt dışı satışların daha düşük olduğu da bildirildi. Zaten yeni ihracat satışları son anket verilerine göre ciddi bir hızla düştü.

İmalatı da içeren Kompozit PMI ise önceki ayın 28,1 puanından ve Nisan’daki rekor daralmanın ardından iyileşerek 40,8 puanla dört ayın en yükseğine ulaştı.
Brezilya Kompozit PMI Haziran
Kaynak: IHS Markit

PMI verileri üzerine görüş bildiren IHS Markit Ekonomi Direktörü Paul Smith, Mayıs ayından bu yana bir miktar gevşemeye rağmen Brezilya’nın hizmet ekonomisindeki gerilemenin ciddi ve benzeri görülmemiş bir doğada olduğunu dile getirdi.

Faaliyet ve yeni işlerin yeniden kaydedilen hızlı düşüşlerle oldukça korkunç olduğunu belirten Smith; şu ifadelerle devam etti: “Belki de biraz umut ışığı, firmaların Haziran’da güvenin pozitif bölgeye dönmesiyle önümüzdeki 12 ay boyunca faaliyetlerde bir artış görebilecek olmalarıdır.”

Bu arada mali görünümünü revize eden Brezilya hükümeti, daha yüksek borç ve açık uyarısı yaptı. Ekonomi Bakanlığı faiz ödemeleri hariç merkezi yönetim bütçe açığını 795,6 milyar real ya da GSYİH’nin %11,5’i olarak tahmin ederken, 828,6 milyar real ya da GSYİH’nin yüzde 12’si seviyesinde daha geniş kamu sektörü açığı beklendiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu