Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Hazine Bakanı: Ekonomi %7 Daralacak

Brezilya Hazine Bakanı Mansueto Almeida, ülkenin faiz dışı açığı ve GSYİH düşüş tahminleriyle endişeleri artırdı. İşte detaylar;
Brezilya Hazine Bakanı: Ekonomi %7 Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ardından koronavirüsün ikinci merkez üssü olan Brezilya, pandeminin ekonomik serpintilerini şiddetli hisseden ülkeler arasında. Zaten 2020 yılının ilk üç ayında yüzde 1,5 oranında daralan Brezilya ekonomisi için gelen karamsar tahminler de bu durumu açıkça gözler önüne seriyor.

Hazine Bakanı Mansueto Almeida’nın ekonomiye ilişkin yeni açıklamaları da aynı nitelikte.

Citi tarafından düzenlenen online bir etkinlikte konuşan Hazine Bakanı Mansueto Almeida, Brezilya’nın bu yılki ekonomik büyümesi ve mali görünümünün resmi hükümet tahminlerinden daha kötü olacak biçimde şekillendiğini dile getirdi.

Almeida, faiz ödemeleri hariç bu yıl kamu sektörü faiz dışı açığının 800 milyar real (152 milyar dolar) seviyesine ya da GSYİH’nin %11’inden fazlasına ulaşabileceğini belirtti.
Brezilya Ekonomi İlk Çeyrek Daralma
Kaynak: Trading Economics

Bu arada ekonominin ise yüzde 6-7 aralığında daralacağını ekledi. Bu hükümetin 700 milyar real ya da GSYİH’nin %10’u kadar faiz dışı açık tahminleriyle karşılaştırıldı.

Hükümet ayrıca Covid-19 krizi nedeniyle ekonominin yüzde 4,7 daralacağını tahmin etmişti. Almeida, bu koşullar altında faiz ödemelerini içeren nominal kamu sektörü açığının GSYİH’nin yüzde 17’sine ulaşabileceğini söyledi.

“Şu anda borçların sürdürülebilirliği konusunda endişelenmiyorum. Ancak ekonomik reform konusunda hiçbir şeyi onaylamazsak veya herhangi bir nedenle harcama sınırına uymazsak, bundan bir ya da iki yıl sonra endişelenebilirim.”

Almeida, hükümetin kamu harcamalarını azaltma, özelleştirmeleri ve imtiyazları hızlandırma, vergi reformu ile ilerleme gündeminin ekonominin toparlanmasına ve özel sektör yatırımını artıracağı konusunda ısrar etti.

Bunun aynı zamanda kredi derecelendirme kuruluşlarına “ödevlerimizi yapıyoruz” demek anlamına geleceğini ve Brezilya’yı bir noktada yatırım notu statüsünü yeniden kazanma yolunda tutacağını belirtti. “Yine de Brezilya’nın GSYH’ye borç oranı bu yıl %95’le rekor kırmaya hazırlanıyor ve 2025-2026’dan önce düşmeye başlamayabilir” dedi.

Bu arada küresel ekonomide yüzde 4,9 düşüş öngören IMF ise Brezilya için yüzde 9,1’lik daralma tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu