Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya’nın Ekonomik Görünümü 5. Ardışık Haftada İyileşti

Brezilya Merkez Bankası’nın piyasa analistlerine uyguladığı haftalık ankette, ekonomi görünümü beşinci ardışık haftada iyileşme kaydetti. Detaylar şu şekilde;
Brezilya’nın Ekonomik Görünümü 5. Ardışık Haftada İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya Merkez Bankası tarafından yayımlanan haftalık ankette Brezilyalı analistler, bu yıl GSYİH’si için üst üste beşinci haftada daha küçük bir düşüş öngördü.

Analistlerin tahmini yüzde 5,77 daralmadan yüzde 5,66 daralmaya revize edildi. Önceki ankette tahmin edilen yüzde 5,8 daralma da Brezilya’nın 2020 ekonomik görünümünün iyileştiğini göstermişti.

Bundan dört hafta önce ise analistler GSYİH’de yüzde 6,5’lik bir düşüş öngörüyorlardı. Yeni ankette sadece GSYİH tahmini değil enflasyon tahmini de değiştirildi.

Analistlere göre 2020 için enflasyon tahmini yüzde 1,67’den yüzde 1,63’e düşürüldü ve 2021 için yüzde 3’lük tahmin sabit bırakıldı.
Brezilya MB Görünüm
Kaynak: Banco Central do Brasil

Gösterge faiz oranı tahminleri yıl onuna kadar yüzde 2 ile aynı seviyede kaldı ve bir sonraki yıl sonu için yüzde 3’lük tahmin verildi. Bu tahmin, analistlerin bankanın gösterge oranını muhtemelen bu haftaki toplantıda 0,25 puan daha azaltmasını beklediklerine işaret etti.

Kararın Çarşamba günü açıklanacağı biliniyor. Ticaret dengesi ile ilgili olarak, analistler 2020’de 55 milyar ABD doları ve 2021’de 53.31 milyar ABD doları fazla beklediklerini bildirdi.

Bu arada ülke toplam koronavirüs vakası bakımından ABD’nin ardından ikinci sırada yer almaya devam ediyor.
Brezilya Koronavirüs 3 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Son verilere bakıldığında Brezilya’nın şimdiye dek 2 milyon 750 binin üzerinde vaka ve 94 bin 702 ölüm kaydettiği görülüyor. Toplam vaka eğrisi yükselişini devam ettirirken yeni günlük vakalar yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi endişe verici düzeylerde kalmakta ısrar ediyor.

Bu arada Ekonomi Politikası Sekreteri Adolfo Sachsida, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ekonomik iyileşmenin birçok gözlemcinin tahmininden çok daha sağlam olduğunu kanıtladığını belirterek bunu büyük ölçüde hükümetin acil durum önlemlerine bağlamıştı.

Sachsida, bu yıl GSYİH’de yüzde 6,5 veya daha fazla düşüş için yapılan tüm tahminlerin gözden geçirilmesi gerekeceğini söylemiş, gerilemenin hükümetin öngördüğü yüzde 4.7 daralma tahminine çok daha yakın olacağını savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu