Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya’da Perakende Satışlar Giyim Harcamalarıyla Ekim’de Yükseldi

Brezilya'da perakende satışlar, Ekim'de Mayıs'tan bu yana altıncı pozitif ayını geçirirken %0,9 arttı.
Brezilya’da Perakende Satışlar Giyim Harcamalarıyla Ekim’de Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya’da perakende satışlar, giyim ve ayakkabı satışlarının artmasıyla birlikte Ekim ayında yükseldi. Tüketicilerin hipermarket ve süpermarketlerdeki harcamalarının artması da verinin yükselişini destekledi.

IBGE verilerine göre; Ekim’de perakende satışlar art arda altıncı pozitif oranı kaydederek %0,9 artış gösterdi.
Brezilya Perakende Satışlar - Ekim 2020
Kaynak: IBGE

Perakeden seviyesi arka arkaya üçüncü kez rekor kırarak Eylül’ün üzerinde %0,9 ve Şuvat öncesi pandemi seviyesinin üzerinde %8 olarak gerçekleşti. Ekim 2019 ile ilgili olarak ticaret, %8,3 oranında artarak, beşinci art arda pozitif oranına ulaştı. Böylece 2012’den bu yana Ekim ayında bir ayın en yüksek seviyesi olan %9,2’ye ulaştı.

PMC yöneticisi Cristiano Santos, “Mart ve Nisan’daki çok anlamlı düşüşlerin ardından perakendeciler bir büyüme yörüngesinde, ancak yavaşlayan bir hızla ilerliyor. Bu Ekim sonucu, yukarı doğru bir sıçramayı gösteriyor ve bunu ivmenin yeniden başlaması olarak değerlendirmek için dikkatli olmamız gerekiyor. En azından zaten yüksek bir seviyede ekonominin soluğunu gösteriyor,” dedi.

Santos’un bahsettiği yavaşlama; Mayıs’ta %12,2, Haziran’da %8,6, Temmuz’da %4,6, Ağustos’ta %2,9 ve Eylül’de %0,5 düzeylerinde gerçekleşti. IBGE’nin anketine katılan 8 aktiviteden 7’si Eylül ayına göre pozitif yönde ilerledi.

Santos, salgın öncesi Ekim sonucunun Şubat rakamının %8 üzerinde olduğuna dikkat çekerken, büyümelerin düzensiz olduğunu söyledi.
Brezilya Perakende Satışlar - Ekim 2020
Kaynak: IBGE

Mobilya ve ev aletleri Şubat’ın %19 üzerindeyken, kişisel ve evde kullanım eşyaları %13,3 arttı. İlaç, medikal, ortopedik, parfümeri ve kozmetik ürünler %9,6 ve hipermarketler, süpermarketler, gıda ürünleri, içecekler ve tütün grubu %6,1 yükseliş kaydetti.

Dört aktivitede ise düşüş gerçekleşirken; kitaplar, dergiler ve kırtasiye %33,7 azaldı. Yakıtlar ve yağlar %4,7 azalırken; kumaşlar, giyim ve ayakkabı %4,6 düştü. Ofis, bilgisayar ve iletişim araçları ile malzemeleri de %2,1 azaldı.

Santos, “Hiper ve süpermarketler ile farmasötik ürün mağazaları kapatılmadı. Ayrıca pandeminin başlarında piyasalar, durduran faaliyetlerin satışlarının bir kısmını emdi. İnşaat malzemeleri ile mobilya ve eş aletlerinin faaliyetleri, ailelerin küçük tadilatlar yapmasına ve evin eşyalarını değiştirmesine olanak tanıyan acil yardımla birlikte gelir bileşenini etkiledi,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu