Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgınla Boğuşan Brezilya, Dünya Sağlık Örgütü’nden Ayrılma Fikrini Değerlendiriyor

ABD'den sonra en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü Brezilya, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) çekilme fikrini değerlendiriyor.
Salgınla Boğuşan Brezilya, Dünya Sağlık Örgütü’nden Ayrılma Fikrini Değerlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste dünya geneli toplam vakaların sayısı 6 milyon 851 bini aştı. 398 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Aylardır salgının merkez üssü olan ABD 2 milyona yakın vaka kaydederken, en fazla vakanın görüldüğü ikinci ülke olan Brezilya’da sayı 646 bini aştı.

Brezilya Korona 5 Haziran
Kaynak: Worldometer

Salgının dünyaya sıçradığı zamanların başında durumu bu derece kötü olmayan ülke, Mayıs ortası itibarıyla vaka sayısındaki artışla felaketin yeni merkez üssü olmaya aday gösterildi. Ülke zorlu bir sağlık mücadelesi verirken, ekonomi de aldığı hasardan ötürü 2020’nin ilk çeyreğinde %1,5 daraldı.

Bugün ülke basınından yayılan bir haber, Brezilya’nın DSÖ ile bir anlaşmazlık içinde olduğunu duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, DSÖ’nün “ideolojik taraf” olduğunu öne sürerek örgütü suçlayıcı ifadeler kullandı. Bu gerekçeyi kullanarak da Brezilya’nın DSÖ ile olan ilişkisini sonlandırabileceğini belirten Bolsonaro, vatandaşların ülke gündemini takip etmek için ülke dışından bir görüşe ihtiyacı olmadığını söyledi.

ABD’nin Mayıs ayında örgüt ile ilişkisini kesmesini örnek gösteren Bolsonaro, şöyle konuştu;

Brezilya Devlet Başkanı DSÖ Ayrılma210 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Brezilya, salgını yenmek için mücadelesini sürdürürken Devlet Başkanı’nın bu kararına henüz bir yanıt gelmedi. Kendisi, ülkesi salgınla mücadele ederken sergilediği rahat tavırlarla dikkat çeken Bolsonaro, binlerce ölüme rağmen hastalığı “küçük bir grip” olarak nitelendirmesiyle tepkileri üzerine toplamıştı.

Salgına karşı oldukça güçlü önlemler alan diğer ülkelere kıyasla önlemleri de güçsüz kalan Brezilya, belki de Bolsonaro’nun yeterince temkinli davranmamasından dolayı vaka sayısında hızlı bir artış kaydetti. Zaten 1 ay içinde Sağlık Bakanı’nın 2 kez değişmesi, pandemi sürecinin etkin şekilde yönetilemediğini gösteriyordu.

Çıkış noktası Çin olan koronavirüs salgını, özellikle son günlerde Brezilya ve Rusya’da artınca dikkatler de buraya yöneldi. Brezilya’da Sağlık Bakanlığı ve hükümetten gelen açıklamalar herkesle ilgilenildiğini söylese de iyileşen hasta sayısının yeni vakalara kıyasla düşük seyretmesi endişe veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu