Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Covid Krizi Nedeniyle Daha Yüksek Borç ve Açık Bekliyor

Mali görünümünü revize eden Brezilya hükümeti, daha yüksek borç ve açık uyarısı yaptı. Ülkedeki vaka sayıları artarken gelen yeni tahmin, uyarıları haklı çıkardı.
Brezilya Covid Krizi Nedeniyle Daha Yüksek Borç ve Açık Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte koronavirüs nedeniyle yüzde 1,5 daralan Brezilya ekonomisi hakkında alınan yeni haberler, daha yüksek borca ve daha geniş açıklara işaret etti.

Perşembe günü 2020 mali görünümünü revize eden Brezilya hükümeti, kamu borcunun geçen yılın seviyesine dönmesinin 10 yıldan uzun süreceğini belirterek daha yüksek borç ve açık tahmininde bulundu.

Reuters’ın haberine göre Ekonomi Bakanlığı, acil harcamalardaki artış ve vergi gelirlerindeki düşüşün, kamu maliyesinin yeniden yoluna girmesi için daha fazla çaba gerektireceğini bildirdi.

Bakanlığın şu anda faiz ödemeleri hariç merkezi yönetim bütçe açığını 795,6 milyar real ya da GSYİH’nin %11,5’i olarak tahmin ettiği söylendi.
Brezilya Ekonomi İlk Çeyrek Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Önceki tahmin ise 675,7 milyar real açık ya da GSYİH’nin yüzde 9,4’ü seviyesindeydi. Aynı zamanda yeni tahminde 828,6 milyar real ya da GSYİH’nin yüzde 12’si seviyesinde daha geniş kamu sektörü açığı beklendiği aktarıldı.

Önceki tahmin 708,7 milyar real ve GSYİH’nin yüzde 9,9’u seviyesindeydi. Bu yıl GSYİH’de yüzde 6,5’lik bir düşüş varsayıldığında şimdi brüt borcun GSYİH’nin yüzde 98,2’sine ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Ekonomi Bakanlığı’ndan Waldery Rodrigues, hükümetin bu yılki resmi tahminini GSYİH’de %4,7’lik bir düşüş olarak belirlerken bunun 10 Temmuz’da revize edileceğini dile getirdi.
Brezilya 2 Haziran Koronavirüs
Kaynak: Worldometer

Öte yandan Haziran sonunda yaptığı açıklamada Brezilya Hazine Bakanı Mansueto Almeida, ülkenin faiz dışı açığı ve GSYİH düşüş tahminleriyle endişeleri artırmıştı. Brezilya ekonomisi yüzde 7 daralacak diyen Almeida, görünümün resmi hükümet tahminlerinden daha kötü olacak biçimde şekillendiğini vurgulamıştı.

IMF ise kısa süre önce yayımladığı Haziran raporunda Brezilya GSYİH’sinin 2020’de yüzde 9,1 daraldıktan sonra 2021’de yüzde 3,6 toparlanacağını tahmin etti.

Ülkedeki koronavirüs tablosuna bakıldığında ise vakaların artışa geçtiği görülüyor. ABD’nin ardından salgından en çok etkilenen ülke olan Brezilya’da virüs nedeniyle 2 Haziran’da 1277 ölüm gerçekleşti. Toplam vakanın 1,5 milyonu aştığı ülkede şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 61,990’a ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu