Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Krizindeki Yeni Sorunlar Nedeniyle Tatildeki İngiliz Parlamentosu Derhal Toplanmalı

Brexit sürecinde yaşanan yeni sorunlar nedeniyle tatildeki İngiliz parlamentosunun derhal geri çağırılması gerektiği söylendi.
Brexit Krizindeki Yeni Sorunlar Nedeniyle Tatildeki İngiliz Parlamentosu Derhal Toplanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Brexit sürecinde yeni bir kriz yaşanıyor ve Yellowstone Operasyonu olarak adlandırılarak piyasaya sızdırılan rapor konuşuluyor. Muhalefetteki İşçi Partisi’nin finans sözcüsü John McDonnell bugün yaptığı açıklamada; olası gıda, yakıt ve ilaç sıkıntısını öngören resmi belgelerin sızdırılmasından sonra İngiltere’nin parlamentosunun derhal geri çağrılması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin, AB’den bir anlaşma yaparak veya yapmadan ayrılması ve 3 yıllık krizi çözmek için 74 günden az bir süresi kaldı. Ülkede şu an yaşanan durumun, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli jeopolitik hareketini işaret ettiği söyleniyor.

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin 31 Ekim’de Avrupa Birliği ile bir anlaşma imzalasa da imzalamasa da ayrılacağını ifade ediyor. AB’den mevcut çıkış anlaşmasını yeniden müzakere etme çağrıları şu ana kadar Brüksel’den reddedildi.

İşçi Partisi’nin ikinci en güçlü adamı olan McDonnell, belirsiz krizin parlamentonun yaz tatilinin erken bitmesini talep ettiğini söyledi. İşçi lideri Jeremy Corbyn’e yakın isimlerden olan McDonnell, “Şimdi milletvekillerini tekrar bir araya getirme ihtiyacı vari çünkü bununla ilgili gerçekten doğru bir tartışma için şimdi zamana ihtiyacımız var,” ifadelerini kullandı.

McDonnell yorumlarında, Pazar günü 100’den fazla milletvekili tarafından imzalanan ve ulusal acil durum olarak adlandırılan konuları tartışmak üzere parlamentoya geri çağırmak için yapılan talebe ağırlık kattığını belirtti.

Parlamento şu anda 3 Eylül’e kadar sürecek olan tatil sezonunda bulunuyor. Milletvekilleri anlaşmasız bir Brexit’i durdurmaya çalışmak için yeterli zamanları olmadığı için endişeleniyorlar.

Corbyn, Johnson Hükümetini Yıkmak ve Brexit’i Geciktirmek İstiyor

Corbyn, Johnson Hükümetini Yıkmak ve Brexit'i Geciktirmek İstiyorİngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu hafta ilk resmi yurt dışı gezisini gerçekleştirecek. Çarşamba günü Berlin, Perşembe günü ise Paris’te görüşmeler yapacak olan Johnson’ın, Merkel ve Macron ile görüşüp Brexit konusunda bir anlaşma yapılıp yapılmayacağına yönelik net bilgiler paylaşacak.

Anlaşmasız çıkışa karşı olan İşçi Partisi, Johnson’ın hükümetini yıkmak ve Corbyn’in liderliğinde acil bir koalisyon kurarak Brexit’i geciktirmek istiyor.

Diğer partilerden milletvekilleri, kıdemli bir solcu olan ve Ulusal Birlik Hükümeti olarak adlandırılan koaliasyon durumunda Corbyn olasılığını reddetti. Johnson’ın iktidardaki Muhafazakar Partisi’nden asi bir milletvekili olan Dominic Grieve, Corbyn için “Onun bir ulusal birlik hükümetine nasıl liderlik edebileceğini anlamıyorum,” dedi.

Grieve, “Ancak mevcut hükümet tarafından tehdit edilmekte olan hiçbir anlaşmanın gerçekleşmemesini sağlamak için Corbyn’le ve gerçekten de Avam Kamarası’ndaki herhangi biriyle işbirliği yapmaya mükemmel bir şekilde hazırım,” dedi.

McDonnell, parlamentoda anlaşma yapılmayacak bir çıkışı durdurmaya karar veren bir çoğunluğun bulunduğunu ve Corbyn’in önümüzdeki hafta bunun için en iyi yaklaşımı tartışmak için rakip liderlerle görüşeceğini söyledi.

Johnson’ın bakanları, Pazar günü imzalanan sızan anlaşmasız Brexit konusunda değerlendirme yaparak, belgenin eski olduğunu ve başbakanın geçen ay göreve başladığından bu yana başka planlar yapıldığını söylediler.

İşçi ve anlaşmasız Brexit’e karşı çıkan diğer üyelerini, AB ile müzakereleri baltalamakla suçlayarak, AB liderlerinin anlaşmayı yeniden müzakere edip etmeme konusunda karar vermeden önce parlamentonun böyle bir sonucu engelleyip engellemeyeceğini görmek için bekleyeceklerini söylüyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu