Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Partisi, AB Oylamasında İngiltere’deki Çoğu Sandalyeyi Kazandı

Nigel Farage'nin kurduğu Brexit Partisi, AB oylamasında İngiltere'deki çoğu sandalyeyi kazanarak ilk zaferini elde etti.
Brexit Partisi, AB Oylamasında İngiltere’deki Çoğu Sandalyeyi Kazandı
Yorum

İngiltere’nin yeni kurulan Brexit Partisi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ülkenin iki ana partisini rahatça yendi. Erken sonuçlarda Pazartesi günü yapılan açıklamada, seçmenlerin Brexit çıkmazındaki sıkıntılarını dile getirdiği belirtildi. Muhafazalar Parti lideri Theresa May ise Cuma sabahı, 7 Haziran’da istifa edeceğini duyurmuştu.

İngiltere Avrupa Parlamentosu Üyeleri’nin (MEP) yalnızca ülke, AB’den ayrılana kadar sandalyelerini almaları bekleniyor.

İngiltere MEP'leri Ayrılana Kadar Sandalye AlacakBrexit İngiltere toplumunu üç yıldan fazla bir süre boyunca tuttu ve hem iktidardaki Muhafazakar Parti’yi hem de muhalefetteki İşçi Partisi’ni ülkenin Haziran 2016’da AB referandumundan bu yana savaşçı gruplara böldü. Bir anlaşma üzerinde birleşilememesi nedeniyle İngiltere, Perşembe günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak zorunda kaldı.

İngiltere 12 bölgeden 73 milletvekili seçiyor ve şimdiye kadar 10 tanesi ilan edildi. Brexit Partisi, oyların yüzde 32’sini alarak 28 MEP sandalyesi kazandı ve 9 bölgedeki en büyük parti oldu. AB yanlısı Liberal Demokratlar yüzde 20 ile ikinci sırada yer alıyor. Yeşil Parti ise 1989 yılından beri en iyi performansını kaydetti.

İktidardaki Muhafazakar Parti ise seçmenler tarafından görmezden gelindi ve sadece 3 MEP kazandı.

Muhafazakar Parti 3 MEP KazandıAna muhalefetteki İşçi Partisi ise 10 milletvekili ile oyların sadece yüzde 11’ini aldı. Deneyimli Euroskeptik kampanyacı Nigel Farage, ülkenin siyasi liderlerinin ayrılma oyuna ihanet ettiğini iddia ettikten sonra Nisan ayında yeni partisini kurdu. Farage’nin eski partisi UKIP, 2014 Avrupa Parlamentosu seçiminde en fazla İngiltere sandalyesini kazanmıştı.

Farage, İngiltere’nin siyasi liderliğine meydan okuyacağına ve ülkenin bloktan ayrıldığını hızla takip edeceğine söz verdi. Dünyanın en büyük beşinci ekonomisi şu anda, Ekim ayında AB’den ayrılacak, ancak Parlamentonun ülkenin ayrılma şartlarına göre bölünmesiyle nasıl bir yol izleyeceği belli değil.

Farage, “İşçi ve Muhafazakar partiler bu geceden büyük bir ders öğrenebilirdi, ama gerçekten yapacaklarını sanmıyorum,” dedi.

Farage Seçim YorumuFarage, “Bunu söylemeliyim, 31 Ekim’de ayrılmazsak, bugün Brexit Partisi için gördüğünüz puanlar genel bir seçimle tekrarlanacak ve buna hazırlanıyoruz,” diye sözlerine devam etti. Avrupa seçimleri, 28 ülkedeki ulusal liderler üzerinde geniş çapta bir test olarak görülüyor.

Pazar akşamının ilk sonuçları, AB Parlamentosu’nun kurulan merkezci bloğun bu haftaki seçimde çoğunluk elde edemeyeceğini gösterdi. Almanya ve Fransa’daki Liberal ve Yeşil partilerin yanı sıra İtalya, Macaristan ve İngiltere’deki Euroskeptik grupların performanslarının güçlü bir şekilde gösterilmesi, AB Parlamentosu’nun önümüzdeki beş yıl içinde çok daha fazla parçalanacağı anlamına geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu