Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Oylaması Öncesi İngiltere Gündemi, Finansalları ve Beklentilere Bakış

Kritik seçim öncesi İngiltere gündemi stresle seçime odaklanmış durumda. Gelişmeler ışığında ülke varlıkları ve beklentilere bakış;
Brexit Oylaması Öncesi İngiltere Gündemi, Finansalları ve Beklentilere Bakış
Yorum

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin tarihsel olarak istikrarlı siyasi kurumlarını ve ateşli anayasalarını test edecek siyasi kargaşaya zemin hazırlayan Avrupa Birliği’nden ayrılma planını Salı günü yapılan oylamada büyük bir yenilgiye uğrattığı şeklinde yorumlandı.

İngiltere’nin Brexit’e karşı politikasındaki çatlaklar her iki taraftaki yetkililerin de, 29 Mart’ta İngiltere’nin süreci tamamlayabileceğine inanmıyor. Finansal piyasalarda Brexit barometresi olarak görülen İngiliz sterlini, İngiltere’nin AB’den ayrılma ihtimalinin artması üzerine son günlerde dolara karşı primlenmesini sürdürüyor. GBP/USD, dördüncü günde de artış gösterirken anlık %0.2 yükseliş ile 1,2887 $’a yükseldi.

Yenilgi Alınmış En Ağır Darbe Olabilir

May Yenilgi Alırsa Önemli Bir Mağlubiyet Olarak DeğerlendirilebilirBugün yapılacak oylama, yıllarca oturan hükümetin uğradığı en ağır yenilgi olabilir. May, son iki yılda AB ile imzaladığı anlaşma hakkında beş günlük yoğun tartışmaların ardından seçim gününe geldi. Kendi partisinden milletvekilleri ve ana muhalefet İşçi Partisi, anlaşma üzerinde derinlemesine bölünmüş durumda gözüküyor.

Beklenen yenilginin ölçeği belirsiz olarak yorumlanırken, bundan sonraki süreç çok önemli olacak. Bayan May, büyük aksaklıklar karşısında görevine bağlı kaldığına dair bir sicile sahip. Ancak bir takım yorumculara göre İşçi Partisi bu seçimin kaybedeni olarak yorumlanmakta.

650 sandalyeli Avam Kamarası’ndaki dar bir yenilgi, Bayan May’i milletvekillerini ikinci bir meclis oylamasında yeniden gözden geçirmeye, belki de Brexit planının Brüksel’den ihtilaflı yönleriyle ilgili yeni tavizler verdikten sonra yeniden basmaya zorlayabilir. May’in önümüzdeki Pazartesiye kadar milletvekillerine atılacak adımları atması gerektiği belirtiliyor.

Avrupa’daki danışmanlık şirketi Eurasia Group’un Genel Müdürü Mujtaba Rahman, muhalefet marjına atıfta bulunarak “Aşağı ve o Avrupa için daha iyi” dedi. 70 veya daha az oyla kaybetmenin Bayan May ve Brüksel’e planlarının kurtarılabilir olduğuna işaret edebileceğini ifade etti. 70 ila 100 oy ile kaybetmek bunu zorlaştırıyor ancak imkansız değil. 100 oyu aşan bir yenilgi muhtemelen Bayan May’in çekilme anlaşmasının sona ermesini ve onu tercih ettiği B Planını ifade etmeye zorlayabileceğini söyledi.

May’in Kaybetmesi Olası B Planını Gündeme Getirebilir

Olası Bir B Planı BeklenebilirBayan May’ın Salı günü kaybedeceğini varsayarsak, azınlık hükümeti ile parlamento arasında bir savaş Brexit sürecinin kontrolünü ele geçirecek ve her iki taraf da İngiltere’nin anayasasının bir parçası olmayan meclis usul kurallarından yararlanmaya çalışacak.

Britanya’nın resmi bir yazılı anayasa eksikliği geleneği yorumlayan ve emekli milletvekillerinin oy kullanma biçimini etkileyebilecek sorulara, karar vermekten önce gelen meclis yetkililerine büyük önem veriyor. AB karşıtı milletvekilleri, Brexit tartışmasını nasıl yönettiğinden dolayı Avam Kamarası Konuşmacısı John Bercow’a açık sözlü saldırılar başlattı.

Milletvekilleri ne tür bir Brexit istedikleri konusunda hemfikir olmasa da, çoğunluk şirket toplantı salonlarında en fazla sıkıntıya yol açan sonuçtan kaçınmak istiyor. İngiltere AB’yi 29 Mart’ta AB’nin gelecekteki yasal ve ekonomik bağları üzerinde hiçbir anlaşma olmadan bırakıyor. (AB ihracatının neredeyse yarısını satın alan bir blok.)

Milletvekilleri bir anlaşma yapılmayan Brexit’i engellemeyi başarırlarsa, bu İngiltere’nin bugün olduğu gibi, hatta bugünkü AB üyeliği konusunda ikinci bir referandum için bloğa çok yakından bağlı kaldığı bir Brexit’in yolunu açabilir.

Brexit Ertelenmesi Söz Konusu Olabilir

Bölgeden Çıkış Ertelemeye GidebilirPazartesi günü AB’nin üst düzey yetkilileri, Bayan May’in Brexit’in anlaşması için İngiliz Parlamentosu’na destek vermeye yönelik yazılı güvenceleri sundu. İmtiyazlar, AB karşıtı İngiliz milletvekilleri tarafından çabucak reddedildi. Ancak bazı Avrupalı ​​diplomatlar, May’in Brexit anlaşmasına destek kazanma konusunda ciddi bir planı olduğunu gösterebiliyorsa, yasal olarak bağlayıcı geri çekilme anlaşmasında değişiklikler olabileceğini yorumluyor. Bu tür bir değişiklik bloğun geri kalan 27 üyesi arasında bölücü olabileceği yönünde değerlendiriliyor.

İngiltere’nin talep etmesi ve AB’nin 27 kişi tarafından onaylanması halinde, İngiltere’nin parlamentoda uzlaşmaya varabilmesi için daha fazla zaman tanıyarak Brexit’i birkaç ay ertelemesi söz konusu.

Seçmenlerin %69’unun 2016’daki tarihi referandumda AB’yi terk etmeyi seçtiği İngiliz Stoke kentinde yaptığı bir konuşmada Bayan May, Salı günü oylamada kendisinin desteklenmemesinin Brexit’i tamamen ortadan kaldırılması riski ile karşı karşıya getirilebileceği konusunda uyarıda bulundu. Parlamentonun 2016’daki referandum sonucunu onurlandırmasının ve müzakere ettiği şartlar çerçevesinde AB’den ayrılma kararı almasının hayati önem taşıdığını söyledi.

May “Anlaşma, halkın talimatlarını daha iyi bir gelecek için ayrıntılı ve pratik bir plana dönüştürerek referandumdaki oylamayı onurlandırıyor. Başka kimse bunu yapan bir alternatif öne sürmedi.” dedi.

Seçim Öncesinde Ülke Finansalları

Önemli Seçim Öncesinde İngiltere Varlıklarına BakışHaftanın ilk gününde değer kaybı gösteren FTSE 100 endeksi Salı günü bölgesindeki toparlanmanın da etkisi ile pozitif tarafta gözleniyor. Sahanın ilk işlemlerinde satış baskısında olan endeks ilerleyen saatlerde ağır basan alıcı yönlü işlemlerle %0.59’luk primlenme ile 6.895 puandan işlem görüyor.

Vadeli tarafta 10 yıllık kıymet verimlerinde %0.54’lük bir gevşeme ile %1.289 seviyeleri görülürken, 2 yıllık hazine kıymetinde ise %0.12’lik bir gerileme görülüyor. Mart vadeli endeks işlemlerinde ise spot piyasaya paralel bir getiri gözlenirken %0.50’lik değerlenme ile 6.816 seviyesinde fiyatlamalar gerçekleşiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu