Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit’in İrlanda Sınır Meselesi ABD-AB Ticaret Anlaşmasını Tehlikeye Sokabilir

ABD'nin etkili bir kongre üyesi, Kuzey İrlanda'nın barış anlamasını zedeleyecek bir Brexit düzenlemesinin ticaret anlaşmasını tehlikeye sokabileceğini söyledi.
Brexit’in İrlanda Sınır Meselesi ABD-AB Ticaret Anlaşmasını Tehlikeye Sokabilir
Yorum

Etkili bir ABD’li kongre üyesi, Kuzey İrlanda’nın 1998 yılındaki barış anlaşmasını zedeleyecek herhangi bir Brexit düzenlemesinin AB’nin ABD ile ticaret anlaşmasını tehlikeye sokabileceğini söyledi. Brexit konusundaki belirsizlik devam ederken, ABD-AB müzakerelerinin nasıl olacağı konusunda da endişeler sürüyor.

Demokratik Kongre Üyesi Richard Neal, ticaret müzakereleri için Belfast Anlaşması’na (Good Friday Agreement) anlaşmasına dikkat çekti.

Neal Müzakere YorumuNeal, Amerika’nın Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşması yapmaya istekli olduğunu söyledi ve öyle olacağını düşündüğünden bahsetti. Buna ek olarak Belfast Anlaşması’na atıfta bulunarak göz önünde bulundurulması gerektiği mesajını verdi.

Neal, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle İrlanya’yı ziyaret etti. Yaptığı açıklamada; gelecekteki Brexit düzenlemelerinin İrlanda’daki barışı baltaladığı ve Şubat ayında kongre üyesi tarafından yapılan açıklamaları yinelediği takdirde İngiltere’yle herhangi bir ticari anlaşmaya varamayacağını söyledi.

Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti sınır konusu, Brexit için en önemli noktalardan ve ayrılığın ertelenmesinin nedenlerinden birisidir.

Belfast Anlaşması Brexit için ÖnemiAvrupa Birliği, İrlanda milliyetçilerini kızdıracak ve militanların hedefi haline gelebilecek Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırda herhangi bir altyapıya neden olan herhangi bir İngiliz geri çekilme anlaşmasını kabul etmeyeceği konusunda ısrar etmişti. Ancak bazı İngiliz politikacılar, Brüksel’de anlaşma talebiyle bu talebi yumuşatmaya devam etmişti.

Irish Times’ın bildirdiğine göre; ticaret komisyonunu denetleyen Kongre Komitesi Başkanı Neal, herhangi bir Brexit anlaşmasının Belfast Anlaşması’nın kutsallığını sürdürmesi gerektiğini söyledi. İngiltere’nin AB’yi terketme konusundaki çabalarında en zorlu mesele, AB üyesi İrlanda’nın Kuzey İrlanda’yla olan 500 km’lik sınırının açık tutulacağının kanıtlanmasıdır.

Şu an Brexit durma noktasına geldi ve 31 Ekim’e kadar bir anlaşma üzerinde birleşilmesi gerekiyor.

Brexit Durma Noktasına Geldi22 Mayıs’ta yapılacak olan AB Parlamento seçimlerine kadar bir anlaşma üzerinde birleşilmezse, İngiltere seçimlere girmek zorunda kalacak. Bu konu ise beraberinde birçok siyasi sonu getirebilir. Eğer bu tarihten önce anlaşmaya varılırsa seçimlere girmesine gerek kalmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu