Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit’i İptal Etme Dilekçesi Bir Gecede 1 Milyona Yakın İmzalandı

Ayrılığa 8 gün kalmışken, İngiltere'de Brexit karşıtı söylemler hız kazanmaya başladı ve iptal dilekçesi bir gecede 1 milyona yakın imzalandı.
Brexit’i İptal Etme Dilekçesi Bir Gecede 1 Milyona Yakın İmzalandı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Parlamentosu’nun dilekçe web sitesi Perşembe günü, 50. Madde’nin iptali ve Brexit’i devirmeye yönelik çağrıların hızla yarım milyon imzayı geçmesiyle çöktü. Dilekçe, dün İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB’den gecikme talep etmesinin hemen ardından imzalanmaya başladı. Dilekçe çok kısa bir sürede yarım milyondan fazla imzalanmış oldu.

İngiltere Parlamentosu’nun dilekçe için hazırladığı sayfada canlı olarak takip edilebilen imzalar, sürekli artıyor ve 1 milyona yaklaşmaya başladı.
Brexit İptal Dilekçesi İmzalanma Oranı
Kaynak: petition.parliament.uk

İngiliz gazetesi The Guardian, dakikada yaklaşık 1500 imza geldiğini belirtirken, Parlamento milletvekilleri dilekçenin 100.000 imzayı aşmasıyla tartışma olarak değerlendireceklerini söylemişti. Perşembe sabahı itibarıyla dilekçe o kadar çok trafik aldı ki imzalayanlara “daha sonra tekrar deneyin” mesajı çıktı ve site çöktü.

Avam Kamarası Sözcüsü, sitede teknik sorun yaşandığını ve sabah düzeltildiğini ama kısa sürede yeniden çöktüğünü açıkladı. Dilekçe, hükümeti 50. Madde’yi iptal etmeye ve İngiltere’yi AB’de tutmaya çağrırken, Hugh Grant, Jennifer Saunders ve Brian Cox gibi ünlü isimlerin de desteğini aldığı biliniyor.

Avam Kamarası Lideri Andrea Leadsom, dilekçenin 17,4 milyon katılımcıya ulaşması halinde bir eylem davası olacağını söyledi.

Bir Eylem Davasına DönüşebilirCebelitarık Başkanı Fabian Picardo, “Salı günü milletvekilleri geri çekilme anlaşmasını da sürpriz bir şekilde geri almazsa, İngiltere’nin Brexit sürecinin kontrolünü geri almasının tek yolu, 50. Madde’nin iptali,” dedi. Açık Veri Enstitüsü Leeds’in Veri Başkanı Tom Forth, imzaların birkaç yerde son derece yoğun olduğunu ve oy kullanan yerler ile çok güçlü ilişkiler olduğunu belirtti.

Organizatör Margaret Anne Georgiadou ise dilekçeyle birlikte yaptığı açıklamada; “Hükümet AB’nin halkın iradesi olduğunu defalarca dile getiriyor. AB’de kaldıkları için şimdi halkın desteğinin gücünü kanıtlayarak bu iddiayı durdurmalıyız. Bir halkın oylaması olmayabilir, bu yüzden şimdi oy verin,” ifadelerini kullandı.

Eğer May’in AB’den talep ettiği erteleme kabul edilmezse İngiltere sadece sekiz gün sonra ayrılığı gerçekleştirmek zorunda kalacak.

Bölgeleye Göre İmzalanma OranıAB’nin 27 üyesi, May’in mektubunu değerlendirerek 30 Haziran’a kadar ertelemeye izin verip vermeyeceklerine karar verecekler. Gecikme, anlaşma yapılmayan Brexit’i geçici bir süreliğine erteleyecek ve May milletvekillerini zorla Geri Çekilme Anlaşması’nı kabul etme konusunda ikna etmesi için zaman kazanacak.

Cumartesi günü de yeniden bir referandum yapılması için Londra’da bir yürüyüş yapılacağı biliniyor. Twitter’da #RevokeArticle50 hashtag’i trend olurken, imza sayısı artmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu