Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit, İngiltere Ekonomisinin Kıyamet Günü Olmayacak

Brexit kaosu devam ederken, İngiltere ekonomisi için birçok kötü senaryo üretiliyor. Bazıları ise daha iyimser düşüncelerini paylaşıyor.
Brexit, İngiltere Ekonomisinin Kıyamet Günü Olmayacak
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmesi, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi için kıyamet gününü temsil etmeyecek. Bazı analistler, Brexit’in İngiltere ekonomisini kötü etkileyeceğini düşünce de diğerlerine göre daha iyimser yorumlarda bulunuyorlar.

Bir analistin Cuma günü yaptığı açıklamada 100 günden daha kısa bir sürede ani bir anlaşmasız çıkışa yönelik korkuların arttığını söyledi.

Anlaşmasız Çıkış Endişeleriİngiltere’nin yeni başbakanı olan Boris Johnson’ın Çarşamba günü Downing Street’e resmen girmesi ile Brexit konusunda yaptığı yorumlar daha dikkatli dinlenmeye başladı. Johnson, Brexit’e 31 Ekim gelene kadar bir çözüm bulma ve anlaşma yapma sözü verdi. Üstelik bir anlaşma yapılmasa da 31 Ekim’de AB’den ayrılığın gerçekleşeceğini söyledi.

Anlaşmasız Brexit, parlamento içi ve dışındaki pek çok kişi tarafından her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir durum olarak görülüyor. Bir anlaşma yapmadan ayrılmak, işletmelerin bloğun dışındaki hayata uyum sağlamasına izin vermeksizin geçiş döneminin olmadığı AB’den aniden ayrılma anlamına geliyor.

Barclays Investment Solutions Baş Yatırım Sorumlusu William Hobbs, Brexit’in İngiltere ekonomisi için kıyamet olmayacağını düşünüyor.

İngiltere Ekonomisi için Kıyamet Olmayacak“Her zaman kampanya izlerini dinlemek ve politikaya dönüştürmek için dikkatli olun,” diyen Hubbs, Muhafazakar liderlik yarışmasına seçmenlerin küçük bir altkümesi tarafından karar verildiği için özellikle akılda tutulması gerektiğini ifade etti. Johnson, partisinin 92.193 oyunu alarak yeni lider olurken, Jeremy Hunt sadece 46.656 oy alabildi.

Hubbs, seçmenlerin bir bölümünün sağa tarafta olduğunu, Brexit’e ve daha geniş nüfusa sahip olan her türlü şeye daha çok yaklaştığının bilindiğini söyledi. Hobbs’ın ekibinin anlaşmasız bir Brexit’in potansiyel etkisini değerlendirip değerlendirmediği sorulduğunda, “Evet, ve cevap, her zaman bu durumda tamamen bilinmemektedir,” dedi.

Johnson, 97 gün içinde gerçekleşen anlaşmasız bir çıkış sonucu ekonomik bozulma tehdidinin AB’nin en büyük yetkilerinin selefinin, Theresa May’in geçen Kasım ayında kabul ettiği geri çekilme anlaşmasını revize etmeyi kabul etmesine yardımcı olacağına dair bahse giriyor.

Johnson, başbakan olarak yaptığı ilk parlamento konuşmasında İngiltere’yi dünyadaki en mükemmel yer yapmak istediğini söyledi.

İngiltere En Mükemmel Yer OlacakJohnson bu sözleriyle ABD Başkanı Donald Trump ile aralarındaki benzerliklerin sıralandığı bugünler de vatanseverlik söylemleri ile bir benzer nokta daha göstermiş oldu. Ayrıca İngiltere’nin önümüzdeki otuz yıl boyunca Avrupa’nın en zengin ekonomisi olabileceğini, Fransa’nın çok ötesine geçeceğini ve nihayetinde Almanya’yı sollayacağı bir başarıya imza atacağını belirtti.

Johnson’ın iktidara yükselişi, 2016 yılının Haziran ayına gerçekleşen referandumdan bu yana ilk kez İngiltere hükümetinden sorumlu tutkulu bir Brexit yanlısının başarısı olarak görüldü. Cantillon Consulting yöneticisi Sean Corrigan, Brexit’in bir iş insanı için düşünebileceği en son gün olduğunu söyledi.

Corrigan, “Tamam, bu yüzden daha pahalıya mal olacak, bunu orada sıralamalıyım ve şimdi daha ucuza alabilirim. Bir düzeltme dönemi olacak ve muhtemelen bazı kayıplar olacak. Bazı insanlar gelişirken, bazıları bunu başaramaz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu