Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit’in İkinci Kez Ertelenmesine Büyük Bankalar Ne Dedi?

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması için verilen sürenin ikinci kez ertelenmesi büyük bankalar tarafından yorumlandı.
Brexit’in İkinci Kez Ertelenmesine Büyük Bankalar Ne Dedi?
Yorum

Dün Brüksel’de gerçekleştirilen Brexit Zirvesi’nde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için belirlenen süre, 31 Ekim 2019 tarihine kadar ertelendi. Esnek bir erteleme süresi verilirken, 22 Mayıs’taki AB Parlamentosu seçimlerine İngiltere’nin katılıp katılmayacağı ile ilgili şartlar da belirlendi.

Wall Street bankaları Brexit’te bir sonraki aşamanın ne olacağı ile ilgili yorumlarını paylaşmıştı. Genellikle anlaşmasız bir ayrılık ihtimalinin düşük olduğu belirtilmişti. Şimdi ise ikinci ertelemenin ardından dünyanın önde gelen bankaları yorumlarını paylaştılar…

UBS – Seçimler Öne Çıkabilir

UBS - Seçimler Öne Çıkabilirİsviçre bankası UBS’nin analistleri, en muhtemel adımın May’in partisinin desteği ile daha önce reddedilmiş geri çekilme anlaşmasını zorlamaya çalışmak olduğu sonucuna vardır. Bu planı başarısızlığa mahkum olarak görüyorlar ve May’in genel seçimler ile istifaya zorlanacağını belirtiyorlar.

UBS’nin İngiltere Merkez Bankası Döviz Stratejisi Başkanı John Wraith’ın CNBC’ye gönderdiği e-postada, işletmelerin ve tüketicilerin yatırımlar veya büyük bilet alımları konusunda baskı yapmaktan çekinmeyecekleri için ekonomik rüzgarların İngiltere’de kalmasını sağlayacağını söyledi.

Commerzbank – Sterlin için Yükseliş Yok

Commerzbank - Sterlin için Yükseliş YokAlman bankası Commerzbank, İngiltere’de şimdi bölünmenin artacağı bir sonraki aşamaya geçtiğini ve AB parlamento seçimlerine katılması gerektiğine inandığını söyledi. Banka, piyasaların Brexit’in gürültüsünü büyük ölçüde görmezden geldiğini, ancak İngiltere’nin siyasi istikrarı durumunda gerginleşmeye başlayabileceğini belirtti.

Brexit’in iptali için düşük bir olasılık olduğunu belirten banka, ikinci bir referandum veya genel seçim konusunda belirsizliğin hakim olduğunu söyledi. Banka, ekonomide veya sterlinde sürdürülebilir bir toparlanma için sınırlı kapsam öngördü.

Societe Generale – Piyasalar Ne Yapacağını Bilmiyor

Societe Generale - Piyasalar Ne Yapacağını BilmiyorFransız banka, ertelemenin neredeyse Brexit bilmecesinde bir değişiklik yapmadığını söyledi. Bankanın makro stratejisti Kit Juckes, ayrılma öncesi belirsizliğin, İngiltere ekonomisine zarar verdiğine dair çok az kanıt olmasına rağmen, geleceğe dair daha fazla belirsizliğin işe yaramayacağına dair bir kanıt olduğunu belirtti.

Juckes, pazarların gözü ve ağzı açık bir şekilde durumu izlediğini, ancak Brexit ticaretine çok az ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi. İngiltere’nin ekonomik verilerinin kötü olmadığını ve sterlinin düşük olmaktan daha çok yüksek olacağına dair bir çağrı sunduğunu da belirtti.

Citi – İngiltere Merkez Bankası’nı İzleyin

Citi - İngiltere Merkez Bankası'nı İzleyinCiti’den Christian Schulz, İngiltere’deki genel seçimin süreci yeniden başlatmak için atılan mantıklı adım olmaya devam ettiğini söyledi. Başbakanın, İşçi Partisi ile bir fikir birliğine sahip olması ihtimalinin düşük olduğunu belirten Schulz, seçeneklerin daralmaya devam ettiğini dile getirdi.

Citi, İngiltere ekonomisi için ardışık kısa ertelemeleri, “Kanalın her iki tarafında iş güvencesi ve yatırım için en kötü durum” olarak görüyor. Banka, İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayında faiz oranlarını yükselteceğini belirten temel durumun zayıflamış gözüktüğünü, ancak merkez bankasının gelecek ayki toplantısında daha fazla ipucu sunması gerektiğine de dikkat çekti.

Rabobank – AB Suçu Üstünden Atmak için İstekli

Rabobank - AB Suçu Üstünden Atmak için İstekliİngiltere ertelemede hem Westminster hem de Brüksel’de bir geri çekilme anlaşmasının destekleme durumunda ayrılmasına izin veren bir mola hakkına sahiptir. Ayrıca İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin günlük faaliyetlerini aksatmaktan da kaçınması gerekiyor.

Rabobank analistleri düşüncelerini bu yönde belirtirken, AB devlet başkanlarının Brexit’in son teslim tarihlerinde geçirdiği pragmatik yaklaşımın bir başka örneği olduğunu söylüyor. Banka, Brüksel’in İngiltere’yi anlaşmasız ayrılmaya zorladığı izlenimini önlemek için elinden geleni yapacağını da öne sürüyor.

Deutsche Bank – May için Bir Deneme Daha

Deutsche Bank - May için Bir Deneme DahaMay, İngiltere’nin Avrupa seçimlerine katılmaktan kaçınmaya çalışacağını söylemişti. Bu, 22 Mayıs’a kadar bir anlaşmayı kabul etmek anlamına geliyor.

Deutsche Bank’tan Jim Reid, May’in önümüzdeki 36 saat içinde bir ara İngiltere milletvekili desteği kazanma konusunda başka bir eğiliminin olabileceğini dile getirdi.

Reid, erken seçim olasılığının sonucu ne olursa olsun, partiler arası bir anlaşmanın zayıf görünme ihtimalinin yükselmeye devam ettiğini de söyledi. Analist, May’in çeşitli Brexit seçenekleriyle ilgili meclis oylarını bağlayıcı bir önceki sözünü tuttuğunu ve önümüzdeki günlerde manşetlere hükmetmesini beklediğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu