Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Gündeminde Fikir Ayrılığını Koruyan Taraflar ve Süreci Uzatabilecek AB Komisyonu

İngiltere'nin AB'den ayrılık sürecine dair gelişmelerde, muhalif parti açıklamaları ve AB tarafının Brexit'in sağlığına iyi gelmesi halinde süreci uzatmaya gidebileceğine yönelik değerlendirmeler.
Brexit Gündeminde Fikir Ayrılığını Koruyan Taraflar ve Süreci Uzatabilecek AB Komisyonu
Yorum

İngiltere’nin ana muhalefet partisi, Ülke’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmayacağı konusunda tekrar oy kullanma ihtimaline hayat veren; bir politika değişikliği olan ikinci Brexit referandumu düzenlemesini destekleyeceğini açıkladı.

Parti lideri Jeremy Corbyn, İngiltere’nin 29 Mart’taki bloktan ayrılığın son tarihine yaklaşmasıyla siyasi baskılar artarken, partinin 2016’daki sonucunu tersine çevirebilecek bir başka referandumu destekleyeceğini ifade etti.

Bay Corbyn daha önce, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının yeni bir oylama konusunu onaylamada ılımlı bir duruş sergilemişti, ancak geçen hafta milletvekilleri Brexit’i durdurma konusundaki isteksizliğini protesto etmek için partiyi bırakmıştı.

2016 Referandumu ve İşgücü Hareketi

2016 Referandum ve İşgücü GündemleriLabour’un açıklaması birkaç ayrıntıyı ortaya koyuyor. İngiltere’nin AB’den ayrılığına 50. Brexit anlaşması maddesi uyarınca 30 günlük bir süre kaldı. Brexit karşıtları arasında Haziran 2016 referandumunu tersine çevirmek için devam eden bir kampanyaya yeni ve potansiyel olarak önemli bir desteğin varlığı hala korunuyor.

İşgücünün hareketi, Brexit tarihinde önemli bir gecikme veya tarihi Brexit seçimlerinin geri çevrilmesi ihtimalini ortadan kaldırmayı hedefleyen, Başbakan Theresa May’in kendi Muhafazakar Partisi’nde bulunan AB karşıtı milletvekilleri arasındaki anlaşmasına destek sağlayabilir nitelikte.

Tondaki değişim, İşçi Partisi’nin Brexit’i durdurmak isteyen milletvekilleri tarafından yapılan bir sapma dalgasını durdurmaya çalışırken gün yüzüne çıkıyor. Geçtiğimiz hafta sekiz İşçi Partili milletvekili, kısmen Brexit’i protesto etmek adına yeni bir merkezci gruplaşmaya katıldı. İşçi liderleri AB’den ayrılığı destekleyen mavi yakalı seçmenlerini yabancılaştırmamaya çalışırken, daha fazla kan kaybını da önlemeye çalışıyor. Anketlerde rastlanan sonuçlara göre, Labour’un üyelik üssünün çoğunluğu İngiltere’nin alım satım blokundan (AB) ayrılmasını istemiyor.

Muhalif Tarafın Oyları Gündemi Etkileyebilir

Muhalifler Tarafı Akışı Değiştirebilirİngiliz Parlamentosundaki İşçi Partili milletvekilleri, Bayan May’in AB yetkilileriyle müzakere etmeye çalıştığı Brexit anlaşmasında yapılan değişiklikler konusunda oy kullanmaları ile Çarşamba günü olayları etkileme fırsatına sahip olabilirler.

İşçi Partisi Pazartesi akşamı zarar veren bir Brexit’i engellemek için kamu oyu lehine bir değişikliği öne süreceğini ya da destekleyeceğini söylemişti. Parti ayrıca Bayan May’in hedeflediği Brexit’i geciktirmek için ayrı bir teklifi destekleyeceğini de ifade etti. Muhafazakar veya Tory Partisi, Brüksel’le 13 Mart’a kadar bir anlaşma yapmadı. Başbakan, Parlamentonun 12 Mart’a kadar yaptığı oylamada oy vereceğini dile getirdi.

İşgücü’nün değişmesine yönelik haberin ardından Sterlin dolar karşısında hafifçe yükseldi. An itibarıyla %0.59’luk bir primlenme gösteren GBP/USD paritesi 1,3173 seviyesinden işlem görüyor. 1,300 noktasının psikolojik bir eşik olarak öne çıktığı paritede, bu eşinin aşağı yönlü kırılması halinde 1,2950 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalamanın olası bir destek olarak değerlendirilebileceği düşünülmekte.

Olası Senaryolar ve Anket Sonuçları

Anket Sonuçlarında %53 AB Tarafıİşçi Partisi, ikinci bir referandumda seçmenlere hangi sorunun seçileceğine dair herhangi bir ipucu sunmadı. Gelecekteki bir oylama için yapılacak herhangi bir plan, İngiltere’nin AB’den Brexit müzakerelerini 29 Mart’ın ötesine uzatmasını, referandumun düzenlenmesi için zaman vermesini gerektirebilir. AB yetkilileri uzatmak istediklerini, ancak fazladan ayrılacak zamanın Brexit sürecine bir tür çözüm getirdiğine emin olmak istediklerini vurguladı. (AB yetkilileri kanadında, 9-12 aylık bir süre uzatmasının düşünüldüğüne dikkat çekti.)

İkinci bir oylama birkaç permütasyonda olabilir. Örneğin iki İşçi milletvekili, İşçi Partisi’nin Bayan May’in anlaşmasını onaylayabilmesi için gelecek ay oylanabilecek bir değişiklik teklif ediyor, ancak kriter halkın bunu onaylaması. İkinci bir referandumu destekleyen milletvekilleri, İngiliz seçmenlerin 2016 yılında Brexit’e oy vermelerinin sonuçlarını tam olarak anlamadıklarına değiniyor. Şimdi Brexit anlaşmasının tamamlandığını ve bunu milletvekillerinin seçmenlere bir daha söylemesi gerektiğine inanılıyor.

Bayan May, Brexit’i uygulamanın hükümetin görevi olduğunu söyleyerek yeni bir oylama fikrini defalarca reddetti. What U.K. tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İşçi’nin ilanından önce yapılan son anketlerde sanıldığı gibi, İngiliz halkının%53’ü AB’de kaldığı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu