Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Gerçekleşirse İnsanlar Ev Alma ve İş Kurma Gibi Konularda Önünü Görebilecek

İngiltere Başbakanı Johnson, erken seçim ve Brexit meselesini ele aldığı yazıda, 3,5 yıldır süren sorunun çözülmesi halinde insanların iş kurma ve ev alma gibi konularda daha kolay karar verebileceğini söyledi.
Brexit Gerçekleşirse İnsanlar Ev Alma ve İş Kurma Gibi Konularda Önünü Görebilecek
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Daily Telgraph gazetesinde kaleme aldığı yazıda Brexit ve erken seçim konularına değindi. Ülkesinin son 3,5 yıldır Brexit çıkmazına sıkışıp kaldığını söyleyen Johnson, her geçen gün bunun yarattığı maliyetin arttığını belirtti.

Brexit’in hayata geçirilebilmesi halinde İngiltere hükümetine ve ekonomisine güvenin yeniden kazanılacağını belirterek halkın her kesimi için fırsat eşitliği sözü verdi. İngiltere Parlementosu 12 Aralık’ta erken seçim kararı aldı.

Ancak Johson kaleme aldığı yazıda hiçbir başbakanın erken seçim istemeyeceğini fakat şu anki durumda başka bir seçeneklerin olmadığını söyledi. Eğer önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Brexit’in hayata geçirilmezse, ülkedeki belirsizliğin ve istikrarsızlığı süreceğini sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı Johnson: Brexit’i gerçekleştirelim ve bu ülkeyi ileriye taşıyalım.

İngiltere Başbakanı JohnsonUzun zamandır ülkede belirsizlik ortamı yaratan meselenin sonuca ulaşması halinde insanların yeni bir işe başlamak ve ev almak gibi yeni bir adım atma konusunda daha rahat karar vereceğini belirtti. Brexit’in gerçekleştirilmesi halinde işyerlerinin ve bireysellerin de dair büyük kararlar almaları için önlerinin açılacağını sözlerine ekledi.

Fırsat eşitliğine değinen Johnson, her çocuğun yeteneklerini gösterebilmesi için aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini belirtti. Bu amaç doğrultusunda tüm ilk ve ortaokullara 14 milyar sterlin fon aktarıldığını açıkladı.

Bunların yanında herkesin, her alanda temel güvenlikten yararlanmasını istediğini, bu amaçla sokaklardaki polis sayısının artırıldığını söyledi. Sokaklarda suç işleme olasılığını azaltmayı planladıklarını söyleyen Johson, sağlık alanına da 34 milyar sterlinlik fon ayrıldığını açıkladı.

Ana muhalet partisi İşçi Partisi ve Başkanı Jeremy Corbyn hakkında sert eleştiriler yaparak, Stalin benzetmesinde bulundu.

Jeremy CorbynJohson “Jeremy Corbyn yönetimindeki modern İşçi Partisi’nin talihsizliği, içten içe kâr güdüsünden iğreniyor ve vergileri gereksiz yere artıracak olmaları nedeniyle, ülkenin refahının temellerini yok edecek olmaları.” dedi. Milyarderlere olan nefretlerini Stalin zamanından bu yana görülmemiş bir kinle gösterdiklerini söyledi.

Corbyn’nin açık olarak belirlenmemiş bir yöntemle anlaşmayı müzakere edeceği fakat daha sonra bıktırıcı ve zehirleyici bir referanduma sunacağını söyledi. Bu süreçte yatırımların aksayacağını ve iş dünyasının en az bir yıl kadar belirsiz kalacağını dile getirdi.

İşçi Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda ilk 3 ay içinde AB ile bir anlaşma yapmayı halkın onayına sunacağını söyleyen Johson, ilk 100 gün içinde ise muhafazakarların getirdiği sendika karşıtı yasaların kaldırılacağını ekledi.

Corbyn’in özelleştirmelerin durdurulacağını taahhüt ettiği, ücretsiz eğitim ve çocuk bakımı hizmeti sağlayacağı, sağlık hizmetlerinin iyileştirileceği, üniversite harçlarının kaldırılacağı ve kamu hizmetlerinin finanse edilmesi için en üst gelire sahip kesimden alınan vergi oranının artırılması yönündeki sözleri hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu