Yatırım yapmaya başla!

Brexit Belirsizliği Derinleştikçe İngiltere’nin İnşaat Çöküşü Kötüleşti

İngiltere'de derinleşen Brexit belirsizliği, ülkenin inşaat sektöründe yaşanan çöküşün kötüleşmesine neden olduğu söylendi.
Brexit Belirsizliği Derinleştikçe İngiltere’nin İnşaat Çöküşü Kötüleşti

Brexit’ten yaklaşık 10 yıl önce ticari ve inşaat mühendisliği sektörlerinin en hızlı şekilde daraldığını gösteren bir ankete göre; İngiliz inşaatındaki gerileme geçen ay derinleşti.

IHS Markit / CIPS İngiltere İnşaat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ağustos ayındaki 45 seviyesinden 43,3 seviyesine geriledi. Reuters anketine katılan 17 ekonomist ise bir değişim olmamasını bekliyordu.

Büyüme göstermesi için 50 çizginin çok altında gelen veri, Eylül ayının okuması finansal krizden bu yana en büyük ikinci kötü sonuç oldu. IHS Markit veri şirketi, inşaat şirketlerinin Aralık 2010’dan bu yana en hızlı şekilde işlerinin kesildiğini belirtti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 31 Ekim’de ayrılması gerekiyor ve Başbakan Boris Johnson, meclis tarafından kabul edilebilir şartları müzakere edemediği takdirde gecikme talebinde bulunmasına rağmen gerektiğinde anlaşmadan ayrılmaya hazır olduğunu söylüyor.

Ülke Anlaşmadan Ayrılığa HazırAnket, şirketlerin artan Brexit belirsizliğini ve müşterileri arasında tereddüt nedeniyle zayıf olan talebi suçladığını da gösterdi. Genel olarak veriler, işletmelerin tüketici harcamaları iyi bir şekilde artmasına rağmen önümüzdeki yıllarda yıkıcı bir anlaşmasız Brexit riski nedeniyle uzun vadeli planlar yapmakta zorlandıklarına işaret ettiği sonucunu da verdi.

IHS Markit Ekonomisti Joe Hayes, “Ticari sektör Eylül ayında kayda değer bir zayiattı ve Nisan 2009’dan bu yana en hızlı olan inşaat faaliyeti, proje gecikmelerinin ve kemer sıkmanın zarar verici etkilerini vurguladı. İleriye dönük göstergeler, işletmelerin uzun süredir devam eden bir inşaat çöküşü için kendilerini desteklediklerini, girdi alımlarının ve istihdamın 2010’dan bu yana benzersiz oranlara düştüğünü gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

İnşaat, İngiliz ekonomik üretiminin yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyor ve Pazartesi günkü resmi veriler, sektördeki üretimin Haziran ayına kadar üç ayda yüzde 1,2 oranında küçüldüğünü gösteriyor. Daha büyük hizmet sektörü IHS Markit / CIPS anketi ise Perşembe günü yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum