Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Belirsizliği Zirveye Çıkarken, İngiltere Anlaşmasız Çıkış ile Karşı Karşıya

İngiltere'nin AB'den çıkışı ile ilgili belirsizlik sürerken, bu hafta yapılacak taraflar arası görüşmeler ve alınması gereken kararlar izleniyor.
Brexit Belirsizliği Zirveye Çıkarken, İngiltere Anlaşmasız Çıkış ile Karşı Karşıya
Yorum

İngiltere’nin siyasi geleceği bu hafta için de belirsiz görünüyor. Bu hafta taraflar arasında yapılacak görüşmeler ve alınması gereken önemli kararlar dışında hiçbir gelişme olmaması da dikkat çekiyor. Çarşamba günü ise AB liderleri, İngiltere’ye daha fazla zaman verip vermemeyi görüşecekler.

Geçen hafta Başbakan Theresa May, Brexit’i 30 Haziran’a kadar uzatma talebinde bulunurken, AB Komisyonu başka bir öneri de sundu.

Theresa May 30 Haziran ErtelemeAvrupa’da İngiltere’ye daha fazla zaman tanınması konusunda güçlü bir muhalefet olduğuna dair işaretler bulunuyor. Özellikle Fransa’nın bu konuda sert olduğu bilinirken, AB ülkeye herhangi bir uzatma vermezse 12 Nisan’da ayrılığın gerçekleşmesi gerekiyor.

İngiltere milletvekillerinin çoğunluğu Brexit anlaşmasını üç kez reddederken, anlaşmasız bir ayrılığı da reddettiler. Alternatif seçeneklerin hiçbirinde fikir birliğine varamadılar. May ise Brexit çıkmazından çıkabilmek için İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile görüşmelerini sürdüyor.

Yapılan görüşmelerde çok az bir anlaşma sağlanırken, May-Corbyn görüşmelerinin bugün de devam etmesi bekleniyor.

May-Corbyn Görüşmeleri Devam EdiyorAvrupa Birliği’nin İngiltere’nin 30 Haziran’a erteleme talebini reddetmesi ile ülke, 12 Nisan Cuma günü kesin bir seçim ile karşı karşıya kalacak. Buna göre; İngiltere’nin AB’yi bir anlaşma yapmadan veya iptal etmeden bırakması gerekecek.

Birleşik Krallık’taki politik belirsizlik ve karışıklık, Brexit’in aldığı süre boyunca hayal kırıklığı yaratan politikacıları ve halkı rahatsız etti. İngiltere 29 Mart’ta bloktan ayrılmak zorunda kalırken, hiçbir anlaşma onaylanmadığı için biraz daha zaman tanınmıştı.

Mayıs sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri AB için kilit bir odak noktasıyken, Brexit istenmeyen dikkat dağıtıcı olarak görülüyor.

AB Parlamento Seçimleri Odak NoktasıBu nedenle AB liderlerinin Çarşamba günü ne gibi bir karar alacağına dair kesin bir şey söylenemiyor. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit’e bir yıllık uzatma önerisinde bulunurken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha fazla zaman verilmesi durumunda İngiltere’ye uygulanan zorlu şartların olması gerektiğini dile getirdi.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ise Cumartesi günü yaptığı açıklamada, AB liderlerinin İngiltere’ye daha fazla zaman tanıma teklifinde bulunma önerisini ve “bunun için affedilmeyecek” herhangi bir ülkenin teklif vermesinin olası olmadığını düşündüğünü söyledi.

Bazı uzmanlar ise AB’nin isteksiz bir şekilde Birleşik Krallık’a Brexit gecikmesi verilmesini beklediklerini açıkladılar.

AB Uzatma Konusunda İsteksizBerenberg bankasının baş ekonomisti Holger Schmieding, bankasının AB’den “Birleşik Krallık’a isteksizce daha fazla Brexit gecikmesi” vermesini beklediğini söyledi. Çünkü alternatif bir yakın komşusu olarak kalacak bir ülkede daha fazla siyasi kaosu olan bir sert bir Brexit’in kötü olacağını belirtti.

Schmieding, “EU27 karar vericilerin temkinli yorumlarının çoğu bu şekilde işaret ediyor. Yine de 10 Nisan’da acil durum zirvesinde İngiltere’nin kendisini daha da çözmesi için daha fazla zaman vermesine karar vermek, AB 27 için kolay olmayacak. Ciddi endişelere ve bir kuyruk riskine neden oluyor,” ifadelerini kullandı.

Ekonomist, bir gecikmenin işe yaramaması durumunda neden ikinci bir gecikmenin ülkeye yardım etmesi bekleniyor diye sorulacağını söyledi.

Birinci Gecikme İşe Yaramadan İkinci GecikmeMay, bir azınlık hükümetinde desteğine güvendiği kendi Muhafazakar Partisi’nin ve Kuzey İrlanda’nın Demokrat Birlik Partisi’nin Brexit yanlısı üyeleri tarafından eleştiriliyor. Bununla birlikte İşçi Partisi ile konuşma kararını, üç kez reddedildikten sonra Parlamento’nun Brexit anlaşmasını kabul ettiğini göremediğini ve önümüzde yer alan seçimin Avrupa’yı terk etmeyi reddettiğini söyledi bir tweet attığı söylendi.

Brexit, aylardır sterlin için ana odak noktası olurken, Cuma günü Fransa ve Hollanda’nın Brexit’i daha da geciktirmek için planlarından şüphe duyduklarını ifade etmesiyle 1,2987 dolar ile haftanın en düşüğünü gördü. GBP/USD paritesi, bugünkü işlemlerde 1,3064 dolardan işlem görerek bir miktar toparlanırken, FTSE 100 endeksi düşüş kaydetti.

BNY Mellon Baş Döviz Stratejisti Simon Derrick, sterlinin belirsizliğini “Schrödinger’in Kedisi” adlı düşünce deneyine benzetti.

Schrödinger'in Kedisi ile Brexit Sterlin BenzetmesiAvustralyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından ortaya atılan, kuantum fiziğiyle ilgili olan ve hakkında çok tartışma yapılan bu düşünce deneyi ile Brexit-Sterlin ilişkisi yorumlandı. Benzer şekilde sterlinin kaderinin hafta sonuna kadar bilinemeyeceğini söyledi.

Derrick, “Brexit’in sonucuna bağlı olarak 1,50 veya 1,10 dolar değerinde ama bunu gerçekleşene kadar bilmiyorsun. Kutuyu açana kadar bilemezsin ve Brexit kutudur. haftanın sonunda kutuyu gerçekten açtığımızı anlama noktasına gelmemiz tamamen mümkün,” dedi. Çarşamba günü bir plan yapmadan başbakanın Avrupa Konseyi’ne gitmesinin makul bir şans olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu