Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Anlaşmasını Onaylatmaya Çalışan Johnson, İki Önemli Oylamayla Karşı Karşıya

Boris Johnson, AB liderleri ile müzakere ettiği yeni Brexit anlaşmasını onaylatmaya çalışırken, bugün iki önemli oylama bekleniyor.
Brexit Anlaşmasını Onaylatmaya Çalışan Johnson, İki Önemli Oylamayla Karşı Karşıya
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iki önemli Brexit oyunda milletvekillerinden yeterince destek almayı umuyor. Johnson, planlarının son birkaç gün boyunca iki farklı olayda patlak verdiğini gördü.

Ancak şimdi Geri Çekilme Anlaşması Yasası ve daha sonra 31 Ekim tarihinden önce Meclis’te acele edip edemeyeceği konusunda oy kullandı. Tasarı, geçen hafta Johnson’ın Brüksel ile yaptığı Brexit anlaşmanın İngiltere yasalarına dönüştüğünü görecek.

İlk Oylama

İlk OylamaBeklenen ilk oylama, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağını belirten tasarıda verilecek. Johnson’ın kazanması bekleniyor, ancak faturanın prensipte işlemesi için bir onay olacaktır.

Johnson, Cumartesi günü çok önemli bir oylamayı kaybetti, bu da anlaşmasının, milletvekillerinin tam onay vermeden önce Avam Kamarası’ndan geçmesi gerektiği anlamına geliyor. Daha sonra ise daha fazla onay için üst oda olan Lordlar Kamarası’na geçecek.

Johnson, Salı sabahı Twitter’da, “Bu ülkeyi iyileştirebilecek ve kendimize bir kez daha inanmamıza izin verecek bir anlaşma yapalım,” ifadelerini kullandı. Milletvekilleri bu haftanın sonunda anlaşmada büyük değişiklikler yaparlarsa Salı günü ilke olarak kabul etmelerine rağmen hükümetin tasarıyı fiilen çekmesi bekleniyor.

Cumartesi günü İngiltere Parlamentosu, başbakanın AB ile müzakere ettiği, siyasetçilerin bloktan ayrılmak için gerekli mevzuatı onaylamaları gerektiğini savunarak anlaşma hakkında net bir evet veya hayır oyu alamayacağına karar verdi.

Milletvekillerinin çoğu Johnson’ın AB ile son tarihin geciktirilmesini talep etmesi gerektiği anlamına gelen bir yasayı tetiklediği gibi ay sonunda anlaşmasız bir senaryoyu önlemek istiyorlar. Pazartesi günü Johnson, meclis başkanı tarafından bir başka belirleyici evet ya da hayır oyu verme isteğinde bulundu.

İkinci Oylama

İkinci Oylamaİkinci oylama ise Johnson’ın yasasını haftaya Perşembe günü gelmeden önce Avam Kamarası’ndan geçirmesine izin verilip verilmeyeceği üzerine olacak.

Daha sonra Lordlar Meclisi’ne geçecek ve zaman geçmeden yoluna devam edecek. Johnson’ın ayın sonundan önce bir Brexit sözünü tutmasına izin verecek.

Bu zaman diliminin reddedilmesi, ayrılık için son tarihin uzatılmasının kaçınılmaz olduğu anlamına gelir. Muhalefetteki İşçi Partisi’nden Keir Starmer, Pazartesi günü Twitter’da “Bakanlar, milletvekillerini ülkemize büyük zarar verecek bir tasarıyı imzalatmaya çalışıyorlar,” dedi ve Johnson’ın AB ile müzakere ettiği anlaşmayı kötüledi.

Starmer, “Boris Johnson, insanların anlaşmalarının küçük izlerini ne kadar fazla okumak zorunda kaldıklarını, ekonomimize ve topluluklarımıza temsil ettiği risklere daha fazla maruz kalacağını biliyor,” ifadelerini kullandı.

AB Tarafında Neler Yaşanıyor?

AB Tarafında Neler Yaşanıyor?Avrupa Birliği, İngiltere Parlamentosu’ndaki olayları yakından izliyor. Diğer 27 AB ülkesi, İngiltere’nin bloktan ayrılmasına devam etmek istiyor, ancak Westminster’den net bir pozisyon gelinceye kadar geri çekilme anlaşmasını onaylamayacaklar.

Avrupa Parlamentosu’nun Brexit’teki pozisyonunu koordine eden Guy Verhofstadt, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Avam Kamarası hazır değil. Avrupa Parlamentosu’nu suçlamayın, Westminster’i suçlayabilirsiniz,” dedi.

AB ve İngiltere daha önce 2018’de eski İngiltere lideri Theresa May ile bir anlaşma müzakeresinde bulunmuştu. Ancak bu anlaşma, İngiltere Parlamentosu’nda üç kez reddedildi.

Temmuz ayında Downing Street’e giren Johnson, geçen hafta AB’li meslektaşlarıyla söz konusu anlaşmanın en tartışmalı kısmını yeniden müzakere etti. Avrupa Parlamentosu gerekli anlaşmayı gelecek hafta onaylayabilirdi; ancak Westminster gözden geçirilmiş metin onaylanana kadar bunu yapmayacaktır.

Geçen seansta 1,30 doları aşarak beş buçuk yılın en yüksek seviyelerini gören Sterlin, bu sabah 1,2955 dolara geriledi. GBP/USD paritesi şu saatlerde yüzde 0,22 oranında ekside 1,2930 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu