Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Anlaşması Bir Kere Daha Reddedildi! Şimdi Ne Olacak?

İngiltere'nin belirsizliklerle dolu AB'den çıkma yolculuğuna bir sorun daha eklendi. Dün yapılan oylamada anlaşma yeniden reddedildi. Peki, şimdi ne olacak?
Brexit Anlaşması Bir Kere Daha Reddedildi! Şimdi Ne Olacak?
Yorum

İngiltere’nin AB’den çıkma yolculuğu oldukça sorunlu bir şekilde devam ediyor. Belirsizlikler had safhaya çıkarken, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit anlaşması dün yeniden reddedildi. Anlaşmasız Brexit olasılığı sterlinin değer kazanmasını sağladı. Ayrılığın 29 Mart’ta gerçekleşmesi beklenirken, bir red kararının daha çıkması ile neler olabileceği konusunda birçok görüş ortaya atılıyor. Peki, neler olacak?

Dün İngiltere Parlamentosu’nda yapılan oylamada Brexit anlaşması 242’ye 391 oyla reddedildi. 149 oy fark oluşurken, May, “Parlamento yarın anlaşmasız Brexit’i oylayacak, anlaşmasız Brexit birliğe zarar verecektir. Brexit erteleme oylaması ise Perşembe günü yapılacak,” dedi. İlk Brexit oylaması ile 15 Ocak tarihinde yapılmıştı. Şimdi gözler bugün ve yarın yapılacak yeni oylamalarda…

İngiltere Anlaşma Yapmadan Ayrılabilir

İngiltere Anlaşma Yapmadan AyrılabilirDünkü red kararının ardından ilk senaryo, İngiltere’nin anlaşma yapmadan AB’den ayrılabileceğidir. Anlaşmasız Brexit senaryosunda ilk oylamanın yani İngiltere’nin bloktan çıktığı ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına dayalı bir çıkış olması konusunun, büyük ihtimalle politikacılar tarafından reddedilebileceği söyleniyor.

Yine de bunun somut olmadığı dile getirilirken, buna karşı oy kullansalar da İngiltere’nin anlaşma yapmadan ayrılma olasılığının var olduğu belirtiliyor.

Dünkü oylamada red kararının çıkmasından sonra May, bir geri çekilme anlaşması onaylanmadıkça “anlaşma yapılmadığını” varsayılan olarak koruyabileceğini söyledi.

Reuters’e göre; Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın sözcüsü, ikinci reddetmenin zarar verici bir anlaşmasız ayrılık tehlikesini önemli ölçüde artırdığını söyledi. Sözcü, “Bu geceki oylamanın sonuna pişman olduk. AB tarafında bir anlaşmaya varmak için mümkün olan her şeyi yaptık. Uzatma için İngiltere’nin gerekçeli bir talebi olursa AB27 bunu değerlendirecek ve oybirliği ile karar verecek,” ifadelerini kullandı.

Brexit’in Ertelenmesi Oylanacak

Brexit'in Ertelenmesi OylanacakBugün yapılacak oylama reddedilirse milletvekilleri Perşembe gecesi 50. Madde’nin uzatılmasını isteyip istemedikleri konusunda oy verecekler. Bu ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını düzenleyen iki yıllık resmi bir süreç olarak biliniyor.

29 Mart olarak belirlenen ayrılık tarihine sadece 17 gün kaldı. Brexit yanlısı milletvekilleri, bunun ikinci bir referanduma yol açabileceğinden ya da Brexit’i ortadan kaldırabileceğinden endişe etmezken, bunu desteklemelerinin de mümkün olduğu biliniyor.

50. Madde‘ye yapılacak bir uzatma, İngiltere’de bir başka genel seçim olasılığını ortaya koyuyor. Elbette bu durum, May’in İngiliz Parlamentosu’ndaki usandırıcı siyasi çıkmazı devam ettirmek istiyorsa geçerli olabilir.

Hükümet, 50. Madde’nin uzatılması durumu için gerekli mevzuatı getireceğini onaylamazken, bir uzatmanın potansiyel uzunluğu hakkında herhangi bir ayrıntı da vermedi.

May’den İstenmeyen Seçimler Tepkisi

May'den İstenmeyen Seçimler Tepkisiİngiltere Başbakanı Theresa May, dün akşamki oylamanın ardından yaptığı konuşmasında, anlaşmasız Brexit konusunda uyarıda bulundu. Aynı zamanda oylamaların Brexit’in sorununu çözmediğini de dile getirdi.

AB’nin böyle bir uzatma için milletvekillerinin ne düşündüğünü bilmek isteyeceğini söyleyen May, “Bu Meclis bu soruyu cevaplamak zorunda kalacak. 50. Madde’yi iptal etmek mi istiyor? İkinci bir referandum yapmak mı istiyor? Yoksa bu anlaşma ile mi, anlaşmasız mı çıkmak istiyor?,” ifadelerini kullandı.

May, bu seçimlerin istenmeyen türden olduğunu ancak Meclis’in verdiği karar sayesinde bunlarla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Uzmanlar Ne Düşünüyor?Brexit anlaşmasına yönelik ikinci oylamada da red kararının alınması ile belirsizlik biraz daha artmış oldu. Resmi ayrılık tarihine yaklaşık 2 hafta kalmışken yatırımcılar ve halk, Brexit’in neye benzeyeceği konusunda karanlıkta kaldılar. Citi’deki bir araştırma ekibi ise yenilginin May yönetimindeki düzenli bir Brexit hayallerini suya düşürdüğünü söyledi.

Citi analistlerinin notunda, “50. Madde’nin uzatılması şimdi neredeyse kesindir ancak çok önemli bir şekilde Parlamento ve AB’nin amacını bilmek isteyecektir. AB ile daha fazla müzakere yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıyor. Bu yüzden erken seçim ve daha fazla Brexit gecikmesi daha muhtemel hale geliyor,” ifadelerine yer verildi.

Citi analistleri, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin şu anda sandık başına gittiğini ve bunun da May’in erken seçim yolunda ilerlemesini sağlayabileceğini söylüyor. Eğer böyle bir karara varılırsa Perşembe günkü oylama öncesinde bu yönde bir açıklama yapılabileceği bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu