Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılan Hikayesine Dönen Brexit Anlaşması 20 Mart’tan Önce Yine Oylanacak

Dün akşam İngiliz parlamentosuna sunulan, Brexit anlaşmasının yeniden oylanmasını ve ertelemeyi içeren önerge kabul edildi. İşte detaylar;
Yılan Hikayesine Dönen Brexit Anlaşması 20 Mart’tan Önce Yine Oylanacak
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma hikayesi oldukça dolambaçlı bir yola dönüştü. İngiltere Başbakanı Theresa May’e iki kere yenilgi yaratan Brexit anlaşmasının yeniden oylanmasını ve ertelenmesini içeren önerge, dün 202’ye karşı 412 oyla kabul edildi. Önergeye göre; anlaşma parlamentodan geçerse Theresa May hükümeti, AB’den çıkışı 30 Haziran’a ertelemesini talep edecek.

Anlaşmanın onaylanması durumunda May, AB’nin 27 üye ülkesi 21 – 22 Mart’ta gerçekleştirilecek zirvede tarihin ertelenmesini isteyecek.

May Erteleme İsteyecekZirvede yapılacak oylamada, AB’nin bu isteği kabul etme zorunluluğu bulunmuyor. Buna karşın herhangi bir onay durumunda Brexit için yeni tarih 30 Haziran olacak.

Dün Avam Kamarası’nda yapılan bir diğer oylama ise tarihin ertelenmesini sağlayacak ve ülkede ikinci bir Brexit referandumunun yapılmasına imkan tanıyacak teklifti. 334’e 85 ile bu teklif reddedilirken, ülkede yeniden bir referandum yapılma ihtimali ortadan kalkmış oldu. Şimdi ise Brexit anlaşması için yapılacak oylamanın sonucu merak ediliyor.

May’in AB’den süre uzatımı istemesinden sonra 7 olasılık üzerinde durulacak ve erken seçim de bunlardan birisi.

7 Olasılık Üstünde DuruluyorOlasılıklar; anlaşmasız Brexit, May’in anlaşmasının bir kere daha oylanması, yeniden müzakereye gidilmesi, referanduma gidilmesi, erken genel seçim, güvensizlik oylaması yapılması, Brexit’in olmaması şeklinde sıralanıyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın ise Brexit tarihinin uzun bir süre ertelenmesini isteyeceği biliniyor. Bir açıklama yapan Tusk, İngiltere’nin stratejisini yeniden düşünmesi ve uzlaşma sağlaması gerekmesi durumunda AB liderlerinden Brexit tarihinin “uzun bir süre ertelenmesine açık olmalarını” isteyeceğini söyledi.

Sterlin ise bu karmaşa ortamında yedi haftanın en güçlü haftalık yükselişine hazırlanmaya başladı.

Sterlin Yüksek Seyrini KoruyorHaftanın son işlem gününde erken saatlerde GBP/USD paritesi 1,3241 seviyesinde seyrettikten sonra bugünkü işlemlerde dalgalı bir seyir izlemeye başladı. TSİ 10:00’de 1,3251 dolardan alıcı bulan parite, 1,3380 ile dokuz ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş ve dün yüzde 0,76 oranında değer kaybetmişti.

Hafta genelinde yüzde 1,73 oranında yükselen sterlin, Ocak ayı sonundan bu yana en güçlü artışını gerçekleştirdi. İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmamasından kaynaklanan rahatlama ile güçlü yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu