Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol Dikkatlerin ABD Stoklarına Çevrilmesiyle 67 Dolara Yaklaştı

ABD ham petrol stokları geçen hafta 7,1 milyon varil artış gösterirken, yatırımcıların ve OPEC’in bu gelişmeye odaklanması ile fiyatlar yükselişe geçti.
Brent Petrol Dikkatlerin ABD Stoklarına Çevrilmesiyle 67 Dolara Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta, bir önceki haftaya göre 7,1 milyon varil artış gösterdi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu artışla birlikte ham petrol stoklarının 452,9 milyon varile yükseldiğini bildirdi. Piyasalar 1,2 milyon varillik bir artış olmasını bekliyordu. Petrol fiyatları yatırımcıların ABD’de ham petrol stoklarına çevirmeleriyle yükselirken, Brent petrol varil başına 66 doların, ham petrol 56 doların üzerine çıktı.

Geçen hafta ABD benzin stokları 4,2 milyon varil düşerek 250,7 milyon varile indi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları söz konusu dönemde değişiklik göstermeyerek 649,1 milyon varilde sabit kaldı. Ülkedeki ham petrol ithalatı geçen hafta bir önceki haftaya göre 1,08 milyon varil artışla 7 milyon varile yükseldi. Bu dönemdeki ihracat 556 bin varil azalarak 2,8 milyon varile geriledi.

Ham petrolde günlük üretim Alaska eyaletinde günlük 5 bin varil artarken, diğer yerlerde çok fazla değişiklik yaşanmadı. Bu verilerle birlikte 23 Şubat – 1 Mart haftasında ülkedeki ham petrol üretimin günlük ortalama 12,1 milyon varil olurken, EIA bu rakamın gelecek yıl 13,2 milyon varil olacağı öngörüldü.

Petrol fiyatları yatırımcıların stoklardaki artış ve OPEC’in bu durumu üretim kısıntısında tehdit olarak görmesi ile yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %0,3 oranında artış gösterdi. Fiyatlar bu yılın başında beri OPEC ve ortaklarının piyasaya denge getirebilmek için üretimi kısmaları ve ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımların etkisiyle %20’den fazla yükseldi. Saat 14:57’de ham petrol varil başına 56,9 dolardan, Brent petrol 66,90 dolardan işlem görüyor.

Kiwoom Securities Co. emtia analisti Ahn Yea Ha, birbiri ile çelişen faktörlerden dolayı fiyatların 55-57 dolar arasında kalacağını, talebin ABD’deki ham petrol stoklarındaki artışa karşın halen güçlü kaldığını yorumladı. “Bu durum fiyatlara destek olacaktır, ancak aynı zamanda, ABD’de artan arz fiyatların daha da yükselmesini sınırlayacak” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu