Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Piyasalarda Ticaret İyimserliğinin Değerlendirilmesiyle %1,54 Artıda Kapandı

Yatırımcılar ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk kısmının yakın zamanda imzalanabileceği gelişmesini değerlendirirken, yurt içi piyasaları haftayı yükselişle tamamladı.
Borsa Piyasalarda Ticaret İyimserliğinin Değerlendirilmesiyle %1,54 Artıda Kapandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan Borsa İstanbul gün boyu alım ağırlıklı hareket ederek kapanışı %1,54 değer kazancıyla yaptı.

Piyasaların ABD – Çin ticaret gelişmelerindeki iyimserliği değerlendirmesi Türkiye borsalarına da olumlu yansıdı. BIST 100 Endeksi haftayı %1,54 artışa denk gelen 1.599,13 puan yükselişle 105.379,71 puandan tamamladı.

Cuma Günü Borsa İstanbul’da Ticaret İyimserliği Rüzgarı Esti

Cuma Günü Borsa İstanbul’da Ticaret İyimserliği Rüzgarı EstiBeyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, dün Washington’da ticaret gelişmelerini değerlendirdi. Çin ile ABD üst düzey yöneticilerinin hemen hemen her gün iletişim halinde olduklarını söyleyen Kudlow, ticaret anlaşmasının ilk kısmının yakın zamanda imzalanabileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında aylardır devam eden ticaret savaşının yakın zamanda biteceğinin sinyallerini veren Kudlow, bugün piyasaları etkileyen en önemli faktör oldu. Çin Ticaret Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada anlaşma için ABD ile görüşmelerin devam ettiğini, tarifelerin kaldırılması konusunda mutabakata varılması halinde anlaşmanın imzalanabileceğini bildirdi.

Finans piyasalarının ticaret iyimserliğini değerlendirmesiyle küresel hisselerle birlikte BIST 100’de de artış oldu. Haftayı 105.379 puandan kapatan Borsa İstanbul’da sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %4,18 ile orman, kağıt ve basım oldu.

Toplam işlem hacmi ise 7,7 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Endeks gün içinde 105.518 ile en yüksek seviyeyi görürken kapanışta; sanayi endeksi %1,43, teknoloji %1,22, mali endeks %1,81, hizmetler endeksi %1,32, bankacılık %1,74, gayrimenkul yatırım ortaklığı %2,42, madencilik %3,29 ve turizm %2,35 değer kazandı.

Piyasalar S-400 Meselesi Yüzünden Temkinli Duruyor

Piyasalar S-400 Meselesi Yüzünden Temkinli DuruyorCumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün ABD Başkanı Donald Trump ile gayet iyi bir görüşme yapmasına rağmen yaptırım meselesi gündemden düşmüş değil. Cumhuriyetçi Lindsey Graham, S-400 meselesi konusunda Türkiye ile anlaşma sağlanamazsa Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yaptırım tasarısının bir benzerinin Senato’ya sunulacağını söyledi.

Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladıklarını dile getiren Graham, Erdoğan ile çözüm kısmında fikir ayrılığına düştüklerini vurguladı. Çarşamba günü Washington’da yapılan görüşmede de yaptırımların kaldırılacağına dair somut bir gelişme olmamıştı.

Graham’ın yaptırım tasarısını Senato’ya yollayabileceklerini söylemesi ve “Bu tasarı da 95 oyu toplayacak. Türk-Amerikan ilişkilerine bir darbe indirecek. Umarım bu olmaz ama bu da onlara kalmış.” şeklinde konuşması piyasalarda tedirginlik yaratıyor.

Dolar kuru güne 5,76 civarından başladıktan sonra 5,73’e kadar inse de yatay seyrini sürdürüyor. Ünlü Menkul Değerler tarafından yapılan değerlendirmede de Trump ve Erdoğan görüşmesinden piyasanın beklediğini alamadığı, S-400 hava savunma sistemi konusundaki gelişmelerin yakından izlendiği ifade edildi. F-35, Patriot ve S-400 konularıyla ilgili haber akışının kur üzerinde etken olduğunu belirten analistler, şu an için tam olarak yön bulamadığını yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu