Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar, Boris Johnson’ın İngiltere’yi Bir Seçimin Eşiğine Getirmesine Odaklandı

Pazarın odağı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkeyi bir seçimin eşiğine getirmesine yöneldi ve neler olacağı merak ediliyor.
Piyasalar, Boris Johnson’ın İngiltere’yi Bir Seçimin Eşiğine Getirmesine Odaklandı
Yorum

İngiltere’de Brexit süreci Boris Johnson ile devam ederken, attığı adımların ülkeyi bir seçimin eşiğine taşıdığı düşünülüyor. Piyasaların odağı ise bu yöne çevrilirken, bundan sonraki adımda neler olabileceği konusu yorumlanıyor.

Ayrıca Johnson’ın başbakanlık koltuğuna gelme şekli nedeniyle bir seçim yapılması konusunda ısrarcı olan milletvekilleri de bulunuyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, ülkedeki milletvekillerinin çoğunluğunun parlamento işlerinin kontrolünü ele geçirmek üzere Salı günkü oylama işleminin ardından bir sonraki hamlenin ne olacağı merak ediliyor.

Eğer Brexit anlaşması kabul edilmezse 31 Ekim’de anlaşmasız bir ayrılığın engellenip engellenmeyeceği konusunda bugün önemli bilgiler alınması bekleniyor.

Muhalefet ve asi Muhafazakar Parti milletvekillerinin Çarşamba günü ortaya koydukları yasa, Johnson’ı Brexit’e yeni bir gecikme talep etmesi yönünde zorlayacak. Bu gecikmenin 2020 Ocak ayı olabileceği söyleniyor.

Birçok Senaryo Ele Alınıyor

Birçok Senaryo Ele AlınıyorMilletvekillerinin hareketi, parlamentoyu Johnson’ın hükümeti ile çarpışma noktasına getiriyor. Johnson teklif edilen Brexit anlaşmasında değişiklik yapılması için AB ile son müzakerelerinde elini güçlendirmek amacıyla masada anlaşmasız bir senaryo olma ihtimalini sürdürmeyi umut etmişti.

Bundan sonra ne olacağı ise belirsizliğini koruyor. Eğer hükümetin daha fazla gecikme talep etmemesi durumunda erken seçim de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel senaryolar mevcut.

Johnson’ın dün yaptığı açıklamada, seçimin onaylanması için meclisin üçte ikisine ihtiyaç duymasına rağmen erken seçim yapmak için harekete geçileceğini söyledi. Hükümete güvenmeyen bir oylama muhalefet tarafından da masaya yatırılabilir.

Sterlin dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederken, 2016 yılının Ekim ayından bu yana görülmeyen bir seviyeye ulaştı. Dün 1,20 doların altına gerileyen sterlin, bugünkü işlemlerde 1,2123 dolara kadar yükseldi.

Erken Seçim İhtimali Artıyor

Erken Seçim İhtimali ArtıyorBaşbakan Salı akşamı oylamada Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, “Brüksel ile yapılabilecek herhangi bir anlaşmayı mahvetmenin eşiğinde olunduğunu söyledi.

Muhafazakar partili bir milletvekili, dün muhalefete karşı söylemlerini artırken, Boris Johnson’ı mecliste çalışma çoğunluğu olmadan bıraktı. Muhalefet milletvekilleri, anlaşmasız bir Brexit’i durdurmadan önce erken seçim yapılmasını istemiyorlar.

Anlaşmasız bir çıkış, en fazla çalkantılı Brexit senaryosu olarak görülüyor. Çünkü geçiş dönemi olmadan AB’den aniden ayrılmış olacaktır.

Anlaşmasız bir Brexit’in durdurulmasıyla ilgili mevzuat, parlamento tarafından Çarşamba günü onaylansa bile 9 Eylül Pazartesi günü Ekim ayının ortasına kadar askıya alınmadan önce İngiltere Parlamentosu Meclisinin en yüksek odası olan Lordlar Kamarası tarafından hızlıca onaylanması gerekecek.

Lordlar Kamarası’ndaki bir İşçi Partili ve eski hükümet bakanı olan Andrew Adonis, Lordlar Kamarası’nın anlaşma yapılmayan Brexit’i durdurmak için yasaları onaylayacağından emin konuştu.

CNBC’den Willem Marx’a yaptığı açıklamada Adonis, “Lordlar Kamarası genellikle çok sakindir, çünkü yansıtıcı oda olmayı kastediyoruz. Ancak sizi temin ederim, tutkular son derece yüksektir. Ezici çoğunluk, anlaşmasız bir Brexit görmek istemiyor. Demek ki tasarı, Lordlar Kamarası içinden geçecek, soru şu ki Boris Johnson’ın şimdi ne yapacağı?” şeklinde konuştu.

Adonis, “Seçime geçme hamlesi kesinlikle bu hafta durdurulacak. Avam Kamarası’nın üçte ikisinin onayını gerektirir ve buna yaklaşamayacak. Anlaşmasız bir Brexit ölmeden ve gömülmeden önce seçime herhangi bir onay verilmeyecek,” ifadelerini de kullandı.

AB’de kalma destekçisi olan Adonis, Johnson’a karşı düşük bir güven olduğunu ve derin bir siyasi kriz içinde bulunduklarını belirtti.

İşçi Partisi 31 Ekim’den Önce Seçime Katılmayacak

İşçi Partisi 31 Ekim'den Önce Seçime KatılmayacakGölge Kabine Adalet Bakanı Yasmin Qureshi, İngiltere’nin muhalefeti olan İşçi Partisi’nin Başbakan Boris Johnson’ın Brexit’in Ekim ayı sonunda sonuçlanmasına karar vermeden önce ulusal oy çağrısında bulunma girişimlerini desteklemeyeceğini belirtti.

Bolton Güney Doğu Parlamentosu’nun bir üyesi olan Qureshi, Johnson’ın İngiltere’yi bir anlaşma yapmadan Avrupa Birliği’nden çıkarabilmesi için zaman saydığını iddia etti.

Temmuz ayında başbakan olan Brexit yanlısı bir siyasetçi olan Johnson, Pazartesi günü İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de bırakacağına dair sözünü yineledi. Ancak Qureshi, “Herkes bilir ki anlaşma yapılmayan Brexit, ülkemiz için ciddi ekonomik problemler getirir,” dedi.

İşçi Partisi’nin önümüzdeki haftalarda yapılacak erken seçimlere uygun olup olmayacağına ise “Hayır olmazdık. Johnson’ın söylediği buydu,” şeklinde cevap verdi. Kesin bir seçim, Johnson’ın anlaşmasız bir Brexit’in seçeneği olarak algıladıklarına dayanmasına yardımcı olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu