Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başbakan Boris Johnson’ın Cüretkar Oyunu Wall Street’i Böldü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın tartışmalı parlamento kararı Wall Street'i böldü. İşte ayrıntılar;
Başbakan Boris Johnson’ın Cüretkar Oyunu Wall Street’i Böldü
Yorum

Önde gelen küresel bankalardaki analistler, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın tartışmalı parlamento tatilinin uzatılması kararının Brexit için ne anlama geleceği konusunda bölündü.

Sonuçta Johnson Johnson Çarşamba günü yaptığı açıklamada, meclisin 9 Eylül’den 14 Ekim’deki Kraliçe’nin konuşmasına kadar askıya alınacağını belirtmişti. Ayrıca kararına ilişkin eleştirilere karşılık, milletvekillerinin İngiltere’nin AB’den çıkışı öncesinde tartışmak için çokça vakti olacağını belirtmişti.

Büyük bankalardaki bazı stratejistler parlamentonun tatili ışığında anlaşmasız bir Brexit olasılığını artırırken, diğerleri Johnson’ın müzakereleri hızlandırma sözüyle bekle ve gör
yaklaşımlarını korudu.

 Boris Johnson’ın Parlamento Kararı Wall Street’i Böldü JP Morgan ekonomistlerinden Malcolm Barr ile Allan Monks, Perşembe günü müşterilere gönderdikleri notta anlaşmasız Brexit olasılığını yüzde 25’ten yüzde 35’e çekti. Johnson’ın hareketinin yasal ve siyasi zorluklardan kurtulduğunu varsayarak şimdi milletvekillerinin bir alternatifi zorlamaları için ellerindeki zamana işaret etti. Çünkü kararla, anlaşmasız Brexit muhaliflerine Johnson’ın planlarını bozmak için gelecek haftadan sadece 4 gün ve Ekim sonunda bir haftadan fazla zaman kaldı.

Bunun yanında JP Morgan, 50. maddenin uzatılmasına neden olabilecek genel seçim olasılığını da yüzde 40’a çıkardı.

 Boris Johnson’ın Parlamento Kararı Brexit Nasıl EtkileyecekNotta, uzatma ve genel seçime alternatif bir yolun mevcut hükümete karşı güvensizlik hareketi ile ortaya çıkabileceğini bunun ardından Johnson yönetiminin yeni bir başbakan ile değiştirilebileceğini aktardı. Danske Bank analistleri de anlaşmasız Brexit olasılığını yüzde 20’den yüzde 30’a çıkartarak, anlaşmalı veya anlaşmasız ayrılık için Johnson’ın tehdidinin güvenilirliğini hafife aldıklarını kabul etti.

İlaveten, bir uzatmaya yol açabilecek güvensizlik oyu ve 31 Ekim’den sonra yapılacak genel bir seçim için olasılığı yüzde 40’a artırdı. “Yeni temel senaryomuz, küçük bir çoğunluğun sonunda hükümeti yıkacağı, Brexit’in uzatılmasını isteyen geçici bir hükümet kuracağı ve genel seçim yapılacağımdan emin olacağı” dendi.

Deutsche Bank ekonomistleri ise anlaşmasız bir Brexit ya da ulusal birlik hükümeti kurulması için şansın yüzde 50’ye 50 olduğunu savundu. Perşembe günkü bir notta Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, parlamento tatilinin kısmen sert seçmenlerin desteğini kazanmak için politik bir hamle olduğunu öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu