Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson, İngiltere Piyasalarını Zorlayan Brexit için AB Liderleriyle Görüşecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Alman ve Fransız meslektaşlarıyla görüşmeye hazırlanırken, Brexit'in yönü hala belirlenemedi.
Boris Johnson, İngiltere Piyasalarını Zorlayan Brexit için AB Liderleriyle Görüşecek
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Alman ve Fransız meslektaşlarıyla görüşmeye hazırlanırken, Brexit’in yönünün bu hafta daha net bir şekilde görülebileceği tahmin ediliyor. Johnson’ın Çarşamba günü Berlin’e, Perşembe günüyse Paris’e gidecek. Bu görüşmeler, göreve geldiğinden beri yapacağı ilk yurt dışı resmi gezisi olacak.

Johnson, mevcut Brexit anlaşması için ne olursa olsun 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nin terk edileceğini söyledi. Anlaşmasız çıkışın milyonda bir ihtimal olduğunu söyleyen Johnson, yine de anlaşmazsız ayrılığa hazırlıklı olunması gerektiğini belirtmişti. Göreve geldikten sonra yaptığı konuşmalarda ise anlaşma yapılıp yapılmayacağına dair belirsizliği daha da artırdı.

Johnson’ın şu anda yeni bir anlaşma yapma arzusu olduğu bilinirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinin, Brexit müzakerelerinin devam etmesi için son derece kritik olduğu ifade ediliyor.

İngiltere hükümeti, “Yellowhammer Operasyonu” başlıklı dahili bir raporun sızıntısını takiben son 24 saat içinde Brexit planlarını savunmak için mücadele etti. Limanlardaki yaygın bozulma, İrlanda Cumhuriyeti ile zorlu bir sınır ve anlaşılmamış bir Brexit durumunda oluşabilecek olası gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı konusunda uyarı yaptı.

Raporda, İspanya’nın güney kıyılarında bulunan bir İngiliz bölgesi olan Cebelitarık’ın, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de anlaşmasız bir şekilde terk ettiği senaryo için hazırlıksız olduğu iddia edildi.

Rapor “Korku Tellallığı” Yapıyor

Rapor "Korku Tellallığı" YapıyorBakan Kwasi Kwarteng, sızan raporu reddederken, önceki hükümetin altında derlenmiş bir korku tellallığı olduğunu ifade etti. Anlaşmasız Brexit için hazırlıklardan sorumlu parlamento üyesi Michael Gove ise sızan raporun kesinlikle en kötü durum senaryosu olabileceğini belirtti.

Gove, anlaşmasız bir çıkış durumunda, kaçınılmaz olarak biraz bozulma olabileceğini kabul etti. Ancak İngiltere hükümetinin böyle bir olay için geçmişte olduğundan daha hazırlıklı olduğuna dikkat çekti.

Cebelitarık’ın Başbakanı Fabian Picardo ise Yellowhammer raporunun derlenmesinden bu yana bir anlaşma yapılmaması için daha fazla planlama yapıldığını söyledi.

Picardo, “Dün Yellowhammer raporunda gördüğümüz şey, bence korkutucu olarak nitelendirilemez. Çünkü bu, Cebelitarık ve İngitere hükümetinin planlaması gereken en kötü senaryoların neler olduğunu gösteriyor. Planın yinelenmesi zaten güncel değil, bu sonuçların ele alınmasını sağlamak için çok fazla planlama yapıldı,” ifadelerini kullandı.

Picardo, anlaşmasız Brexit senaryosunda çok fazla ertesi sabah siyasetine bağlı olunacağını da sözlerine ekledi.

Johnson’ın Yeni Bir Brexit Anlaşması Yapması Bekleniyor

Johnson'ın Yeni Bir Brexit Anlaşması Yapması BekleniyorJohnson’ın bu hafta Alman ve Fransız meslektaşlarıyla bir araya gelerek, yeni bir Brexit anlaşması yapması bekleniyor. İngiliz basınında çıkan haberlere göre; Johnson, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de bir anlaşmayla veya anlaşmasız bırakmaları konusunda ısrar etmeye devam edecek.

AB ise eski Başbakan Theresa May ile imzaladıkları geri çekilme anlaşmasının şartlarını yeniden müzakere edilmeyeceğini söylemişti. Johson’ın ayrıca Macron ve Merkel’e İngiltere’nin milletvekillerinin çoğunluğunun aleyhte oy kullanmasına rağmen İngiltere Parlamentosu’nun anlaşma yapılmayan bir Brexit’i durduramayacağını söyleyeceği de bildirildi.

Bank of America Merrill Lynch’te Avrupa G-10 döviz stratejisti başkanı olan Kamal Sharma, Birleşik Krallık Parlamentosu yaz tatilinden döndüğünde gerçek mücadele başlamadan önce Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasındaki oyun durumu için “çabalıyormuş gibi görünme” benzetmesi yaptı.

Sharma, “Bu, şu anda Avrupalılar ve İngiltere arasında yapılan bir çabalıyormuş gibi görünme yarışmasıdır. Asıl önemli konular Eylül ayında, İngiltere Parlamentosu’na döndüğümüzde olur. Parlamento, anlaşma yapılmayan bir Brexit’e el koyma yeteneğine sahip mi?” ifadelerini kullandı.

Johnson altında bir anlaşma olmaması ihtimaline karşı piyasalar korku yaşıyor. İngiltere’nin devlet tahvili getiri eğrisi, mali krizden bu yana ilk kez geçen hafta tersine döndü. Bu değişim, daha uzun vadeli faiz oranlarının kısa vadeli faiz oranlarının altına düştüğü anlamına geliyor. Bazı yatırımcılar ise bir durgunluk yaklaşırken görünen işaret olduğunu da belirtiyorlar.

State Street Global Advisors genel müdürü, EMEA yatırım stratejisi ve araştırma müdürü olan Altaf Kassam, kötü haberlerin çoğunun zaten piyasaya sürülmüş olduğunu ifade etti.

Kassam, “Bir Brexit’in İngiltere ve AB için çift taraflı kayıp olmasına rağmen, şu anda en yüksek negatif haber akışına ulaştığımızı hissediyoruz. Boris Johnson’ın göreve başlamasının ardından sert Brexit’in fiyatlaması tamamen doluydu. Bu yüzden Birleşik Krallık’ta olumsuz fiyat hareketi konusunda daha fazla şey olacağını sanmıyorum,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu