Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson Anlaşmasız Brexit İhtimalinin Milyonda Bir Olduğunu Söyledi

İngiltere başbakanı olmaya en yakın isim olan Boris Johnson, anlaşmasız Brexit ihtimalinin milyonda bir olduğunu söyledi.
Boris Johnson Anlaşmasız Brexit İhtimalinin Milyonda Bir Olduğunu Söyledi
Yorum

Theresa May’in istifasını açıklamasının ardından başbakanlığa en yakın aday olarak görülen Boris Johnson, anlaşmasız Brexit konusundaki görüşlerini yineledi. Johnson, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni anlaşma yapmadan bırakma ihtimalinin milyonda bir olduğunu belirtirken, Ekim ayının sonuna kadar bir anlaşma yapılacağına işaret etti.

İngiltere’de başbakanlık yarışı bu hafta kızışırken, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile Boris Johnson arasında devam ediyor.

Hunt ve Johnson Arasında Yarış Devam EdiyorJohnson, Hunt’ın anlaşmaya varılamazsa anlaşmasız bir şekilde ayrılığın gerçekleşeceğini söylemesini eleştirdi. Bu eleştirilerin gelmesiyle birlikte ikili arasında başbakanlık yarışının hızlandığı kesinleşmiş oldu. İngiltere’deki genel hava ise 3 yıldır devam eden Brexit süreci ve lider olma yarışı ile karamsarlığını koruyor.

Kazanan kişi, May’in anlaşmasını üç kez reddeden ve anlaşılmayacak bir çıkışa karşı çıkan parlamento ile savaşabilir. Çarşamba günü yapılacak bir seçim toplantısında Johnson, AB’yi anlaşma olmadan bırakma ihtimalinin uzak olduğunu, çünkü kıtadaki liderler ve parlamentoda gözden geçirilmiş bir Brexit anlaşmasını geçmek için yeni bir ruh hali bulunduğunu söyledi.

Johnson, “İhtiyacımız olan anlaşmayı elde edersek, pazarlıksız bir sonuca hazırlanmak hayati önem taşır,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmasız Brexit'e HazırlanmalıBoris Johnson’ın yorumları, Ekim ayının sonunda AB’den ayrılma sözü verdikten yalnızca bir gün sonra geldi. Parlamantodaki daha ılımlı milletvekilleri arasında ise anlaşmasız Brexit’i zorlamaya çalışacaklarına dair söylemlerin ortaya çıktığı bir atmosfer söz konusuydu.

Daha önce Hunt, rakibi olan Johnson’ın ne olursa olsun İngiltere’yi AB’den çıkarmaya yönelik “yap ya da öl” sözünü tuttu ve bu duruşun Brexit’i ve hükümeti yok edeceğini söylemişti. Brexit’in Ekim ayının sonunda gerçekleşmesini isteyen ancak bir anlaşmanın ortaya çıkması halinde son tarihi uzatacak olan Hunt, İşçi lideri Jeremy Corbyn’e yeni bir seçim kazanması için yol açabileceğini belirtti.

Hunt, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, “bir yolunu bulup yaparız ya da ölürüz” tarzında söylemlerde bulunmuştu.

Bir Yolunu Buluruz Ya Da ÖlürüzGenel seçime girmenin riskli olduğunu belirten Hunt, parlamentonun Mart ayında olduğu gibi duracağını ve sonrasında Downing’de Corbyn olacağını söyledi. Aynı zamanda bunun sonucunda Brexit’in gerçekleşmeyeceğini de ifade etti. İki yarışmacı şimdi Muhafazakar’ların yaklaşık 160.000 üyesini kazanmayı ümit ediyorlar.

Her iki yarışmacı da anlaşma gerektirmeyen bir Brexit istemediklerini, ancak gerektiğinde farklı bir coşku düzeyiyle uğraşmadan İngiltere’yi bloğun dışına çıkaracaklarını kabul ediyorlar. Bir tahmin şirketi ise dünyanın beşinci en büyük ekonomisinin bu şekilde mahvedilebileceğini dile getiriyor.

İşçi ve diğer muhalefet partileri, yeni hükümetin hiçbir anlaşmaya varamamasına izin vermeyeceklerini ifade ettiler.

Muhalefet Anlaşmasız Brexit'e İzin VermeyecekBazı milletvekilleri ise yeni başbakanın hemen hemen hiçbir güven hareketi ile karşı karşıya kalmayacağını öne sürdüler. Corbyn’in sözcüsü, “Parlamentoda hiçbir anlaşmanın önlenemeyeceğinden eminiz. Anlaşma yapılmamasını önlemek için gerekli olan her şeyi kullanacağız,” dedi.

Johnson, milletvekillerinin anlaşmasız Brexit’i engellemek için Brexit’in son tarihine kadar parlamentoyu protesto etme veya askıya alma olasılığını kullandı. Ancak bunu tamamen dışlamadı. Johnson, “Prova etme gibi modası geçmiş hareketlerden etkilenmedim,” ifadelerini kullanmıştı.

Hunt ise seçim kampanyası sırasında, Johnson’ın anlaşmasız Brexit ile ticari tarifeleri önlemek için durgun bir anlaşma müzakere etme görüşlerini reddetmişti.

Hunt, Johnson'ın Söylemlerini ReddettiHunt, Johnson’ı yalan söylemekle suçlamadı, ancak GATT Antlaşması’nın 24. Maddesi’nin uluslararası bir mekanizması altındaki önerilerinin gerçekçi bir şekilde sunulamadığını dile getirdi.

Hunt, “Bu Gatt 24 olayını aklımıza işlememiz gerekiyor. Her iki taraf da aynı fikirdeyse tarifeleri uygulamaya koymamak için bir anlaşma yapabilirsiniz,” ifadeleri ile konuya dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu