Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bölgesel FED Başkanları ABD’nin Daha Fazla Teşviğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor

Virüsle sarsılan ABD'de oluşan hasarın büyüklüğü arttıkça ekonomistler iyimserlikten uzaklaşıyor.
Bölgesel FED Başkanları ABD’nin Daha Fazla Teşviğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

1 milyon 131 bin vaka ve 65,776 ölümle koronavirüsün merkez üssü ABD’de bilanço ağırlaşıyor. Salgının ekonomiye etkileri telafi edilemeyecek bir boyuta geldi.

Öyle ki ilk çeyrekte %4,8 daralan ABD ekonomisi, salgından alınan hasarın boyutunu en iyi şekilde belgelemişti. Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşları ise 6 haftada 30,3 milyona çıkarak ülke istihdamının salgından yediği darbenin bir göstergesi oldu.

FED Yetkilileri Salgının Ekonomik Zararlarından Endişeli

ABD Salgının Ekonomik ZararlarıBilindiği üzere ABD ekonomisi tarihinin en zor günlerini yaşıyor ve rekor seviyede daralmayla karşı karşıya kalarak resesyona sürükleniyor. Pandemiden en büyük darbeyi yiyen ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor olması, durumu özetliyor.

Ekonomiyi desteklemek için her imkanını kullanan FED, Çarşamba akşamı faizlerini sabit bıraktığını açıklamıştı. Faizleri uzun süre düşük tutacağına yönelik beklentiler oluştu.

Bankanın yetkilileri ülke ekonomisi için oldukça endişeli görünüyor. Çünkü ülke, daha önce benzeri görülmemiş bir biçimde sarsılıyor.

Dallas FED Başkanı AçıklamaKaplan’ın açıklamaları ABD’nin ciddi bir sınavdan geçeceğine işaret etti. Hiç şüphesiz en ciddi darbeyi alan iş gücü piyasasına da dikkat çeken Kaplan, ABD’de işsizliğin gelecek dönemlerde %20’leri görebileceğini öngördü. 2020 sonu için işsizlik oranı tahminini ise %8 – 10 arasında belirledi.

Fed’in St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, The Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi;

James Bullard ABD Ekonomi AçıklamaBullard’ın açıklamaları, ülkedeki kilitlenmelerin kalıcı hasarlar bıraktığı konusunda uyarıcı nitelikteydi. Fed’in Richmond Şubesi Başkanı Thomas Barkin ise ekonomideki açılmaları eleştirdi. Hala vaka ve ölümlerin yüksek olduğu ABD’de sağlık görevlileri tarafından ekonomik açılmalar için doğru zaman işareti verilmeden tüm çabaların sonuçsuz kalabileceği konusunda uyardı.

Milyonlarca dolarlık teşvik paketleri ve düşük faizlerle ekonomiye can vermeye çalışan FED’in bu adımlarını devam ettirmesi gerektiğini söyleyen Barkin, ekonomik toparlanma için çabalanması gerektiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu