Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bölgenin En Hızlısı Olması Beklenen Hindistan için Risk K Şeklinde Toparlanma

Hindistan’ın 2021’de Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını öngören Nomura, bu etiketin kendi zorluklarıyla birlikte geleceğini belirterek bazı uyarılarda bulundu.
Bölgenin En Hızlısı Olması Beklenen Hindistan için Risk K Şeklinde Toparlanma
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan, 2020-2021 mali yılının ikinci çeyreğini ifade eden Eylül çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,5 küçülmüş, ancak rakam yüzde 8,8’lik düşüş beklentilerinden daha iyi geldiği için iyimserlik yaratmıştı.

GSYİH rakamları üzerine bazı derecelendirme kuruluşları tahminlerini yükseltmiş, onlardan bir tanesi de 2021 mali yılı için GSYİH düşüş tahminini yüzde 10,8’den yüzde 8,2’ye çıkartan Nomura olmuştu.

Alınan son haberlere göre Nomura son notunda, Hindistan’ın 2021 için döngüsel görünümüne olumlu baktı ve ülkenin döngüsel bir toparlanmanın zirvesinde olduğunu öne sürdü. Hindistan’ın 2021 takvim yılında en hızlı büyüyen Asya ekonomisi olabileceğini belirten Nomura, GSYİH’nin 2021’de yüzde 9,9 büyüyeceğini tahmin etti.

Yüzde 9,9’luk beklenen GSYİH büyümesinin, bu dönemde yüzde 9 büyümesi beklenen Çin’i ve yüzde 7,5 büyümesi beklenen Singapur’u gölgede bırakacağı görüldü.
Nomura Hindistan Tahmin
Kaynak: Business Standard

Hindistan’ın 2021 için döngüsel görünümüne olumlu bakan ve ülkenin döngüsel bir toparlanmanın zirvesinde olduğuna inanan Nomura, duruş değişikliğinin Hindistan’ın büyümesinde negatife döndüğü 2018 sonundan yaklaşık 2 yıl sonra geldiğini aktardı. Business Standard’ın haberine göre Nomura Baş Hindistan Ekonomisti Sonal Varma 8 Aralık tarihli notunda şu ifadeleri kullandı:

“GSYİH büyümesinin 2021’in ilk çeyreğinde yüzde eksi 1,2 ile negatif bölgede kalmasını, ikinci çeyrekte baz etkiler nedeniyle yüzde 32,4’e kadar yükselmesini, üçüncü çeyrekte yüzde 10,2’ye ve dördüncü çeyrekte yüzde 4,6’ya gerilemesini bekliyoruz. Genel olarak, GSYİH büyümesinin 2020’de yüzde eksi 7,1’e kıyasla 2021’de ortalama yüzde 9,9 olmasını bekliyoruz. Mart 2022’de sona eren 2022 mali yılında da 2021 mali yılındaki yüzde eksi 8,2’ye kıyasla yüzde 11,9’a ulaşmasını bekliyoruz.”

Covid-19 aşısını çevreleyen belirsizlik göz önüne alındığında Nomura, Hindistan Merkez Bankası için de bazı tahminlerde bulundu.
Hindistan Eylül Çeyreği
Kaynak: NSO

2021 takvim yılının ilk yarısında genişleyici ve 2021 yılının ilk/ikinci çeyreğinde kademeli bir likidite çekilmesi duruşu sergilemesini beklediğini belirtti.

2021’in ikinci ve üçüncü çeyreği için nötr duruşa ve 2022’nin başlarında daha yüksek politika faizlerine işaret etti. Enflasyonusa ikinci yarıda yüzde 4,1’e gerilemeden önce, 2021’in ilk yarısında ortalama yüzde 5,5 civarında olmasını beklediğini bildirdi. Ne var ki 2021’de Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisi etiketinin zorluklarıyla birlikte geleceğini de vurguladı.

Nomura, 2021 ve sonrası için önemli bir endişenin şimdiye kadar görülen K şeklindeki toparlanmanın sonuçları olduğunu söyledi. Kayıt dışı sektörde daha yavaş bir toparlanma hızının, döngüsel iyileşmeyi belki de işsiz bir iyileşmeyi ima ettiği ve kişi başına düşen gelirin azalmasına, daha yüksek eşitsizliğe, hükümetin daha popülist harcama yapması için baskıya ve sosyal gerilimlere yol açabileceğini aktardı.

Ayrıca yapısal bilanço zorluklarına karşı uyarıda bulundu. “İş yaratma eksikliği nedeniyle, döngünün dayanıklılığı sarsıntılı zeminde olabilir. Bununla birlikte, 2021 için risklerin, hem büyüme hem de enflasyon açısından, fikir birliği ve RBI tahminlerine göre yukarı yönlü sürprize dönüştüğüne inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Makro düzeyde Nomura’nın küresel büyüme için 2020’de negatif yüzde 3,7’den 2021’de yüzde 5,6 büyüme öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu