Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOJ/Kuroda, Küresel Ekonomi için İklim Değişikliği Uyarısı Yaptı

BOJ Başkanı Kuroda, iklim değişikliğinin küresel ekonominin karşılaştığı en büyük zorluklar arasında olduğunu söyleyerek bazı uyarılarda bulundu.
BOJ/Kuroda, Küresel Ekonomi için İklim Değişikliği Uyarısı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bugün yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin küresel ekonominin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olduğunu söyledi.

Politika yapıcıların küresel ısınmanın yarattığı büyüme risklerini nasıl ele almaları gerektiği konusunda giderek büyüyen bir tartışmaya katılan Kuroda, Asya’daki bazı bölgelerin iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetlerin ekonomik sonuçlarına karşı özellikle savunmasız olduğunu dile getirdi.

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nin (NABE) sanal bir toplantısında konuşan Kuroda, uyarı niteliğindeki açıklamalarıyla dikkat çekti. Kuroda, iklim değişikliği ve yeşil bir ekonominin nasıl gerçekleştirileceği meselelerinin çok büyük ve küresel ekonominin karşılaştığı en zorlu sorunları olduğunun üzerini çizdi.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları da son zamanlarda aşırı hava koşullarının oluşturduğu finansal ve ekonomik riskler hakkında farkındalıklarını artırdı.

Ancak konu BOJ politika yapıcıları tarafından nadiren ele alındı. Reuters’ın haberine göre Kuroda, küresel topluluğun alternatif enerji geliştirmeye ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya çalışırken yükselen deniz seviyelerine karşı savunmasız küçük ada ekonomilerine yardım etmesi gerektiğini savundu.

“Bu tür çabalara sadece gelişmiş ekonomilerde değil, aynı zamanda gelişmekte olan ve yükselen ekonomilerde de ihtiyaç var” dedi. Kuroda, finans sektörünün bankacılık sistemini daha sağlam ve iklim değişikliğinden kaynaklanan risklere karşı dirençli hale getirme çabalarını artırması gerektiğini de söyledi.

Ocak ayında yayınlanan bir raporda, Uluslararası Ödemeler Bankası iklim değişikliğinin dünyanın finans sistemi üzerindeki potansiyel büyük etkileri konusunda uyarıda bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası geçen ay, önümüzdeki yıldan itibaren ödemeleri sürdürülebilirlik hedefleriyle bağlantılı olan teminat yeşil tahviller olarak kabul edeceğini söylemişti.

BOJ, çevre dostu projeler de dahil olmak üzere büyüme potansiyeline sahip işletmelere kredi veren ticari bankalara ucuz fonlar sunan bir kredi imkanına sahipken Kuroda, BOJ’un şimdilik yeşil tahvil satın alma planları olmadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu