Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOJ’un Ardından Konuşan Kuroda, Daha Fazla Genişleme için Uygun Alan Görüyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda, Eylül toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
BOJ’un Ardından Konuşan Kuroda, Daha Fazla Genişleme için Uygun Alan Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta dünya genelindeki küresel merkez bankaları sırasıyla faiz kararlarını açıklıyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) hemen ardından kararını duyuran Japonya Merkez Bankası (BOJ) bir değişime gitmeyerek oranı -%0,1 seviyesinde sabit tutmayı seçti.

Parasal teşviği değiştirmeyen bankanın bu kararının ardından BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın basın toplantısında yapacağı açıklamalar merak konusu oldu. Kuroda’dan beklenen açıklamaların detayları henüz öğrenilirken, BOJ’un parasal genişleme için hala uygun alanı olduğuna işaret edildi.

Açıklamalarında ülke ekonomisini değerlendiren Kuroda, Japonya’nın trendle uyumlu biçimde ılımlı bir büyüme kaydettiğini belirtti.

Japonya Ilımlı BüyüyorEkonomide görülen yurt dışından kaynaklı aşağı yönlü risklere vurgu yapan Kuroda, bu risklerin gittikçe arttığını söyledi. Bununla birlikte fiyat ivmesine dayanan riske karşı daha çok önlem alınması gerektiğinin altını çizen Kuroda, söz konusu ivme risklerinin daha da belirgin bir hal alması durumunda para politikasında geniş bir tutum izlemekten çekinmeyeceğini bildirdi.

BOJ’un bundan sonraki toplantısında fiyatlar ile ekonomiyi baz alarak yetkililerin daha detaylı bir değerlendirme yapacağını bildiren Kuroda, küresel ekonomide henüz toparlanmaya yönelik bir sinyal fark edememekle birlikte toparlanmaya yönelik ana senaryoda da bir değişim göremiyor. Şu durumda fiyatlardaki ivmenin kaybolacağını düşünmeyen Kuroda, Japonya’da görülen güçlü iç talebe dikkat çekti.

Kuroda bu noktada BOJ’u Amerikan Merkez Bankası (AMB) ile kıyaslayarak daha fazla genişlemeci alan konusunda Japonya ekonomisini önde gördü. Ardından BOJ’un daha fazla genişlemeci alan için uygun olduğunu ekledi.

Açıklamasında “BOJ uygun getiri eğrisine yönelik işlemler yapacak. Daha dik bir getiri eğrisi istiyoruz.” ifadelerine yer veren Kuroda, parasal genişleme politikasına bir önceki toplantıya kıyasla daha pozitif yaklaştıklarını söyledi fakat buna rağmen şu durumda para politikasında köklü bir değişikliğe gerek görmediğini belirtti.

Kuroda’nın sözleri Japonya ekonomisinin daha çok teşviğe ihtiyaç duymasıyla birlikte fayda ve maliyetlerin değerlendirmeye alınacağına işaret etti.

Fiyatlardaki İvme KaybolmayacakMerak edilen pek çok soruya yanıt niteliği taşıyan açıklamaları mevduat faizlerinin negatife düşürülmesinin uzak bir ihtimal olduğunu ortaya çıkardı. ABD ekonomisinin güçlü bir duruş sergilediğini ifade eden Kuroda, tıpkı FED Başkanı Powell gibi ABD’de resesyonun gerçekleşeceğini düşünmüyor.

Tüm bunlarla birlikte Kuroda BOJ’un tahvil faizlerinin uzun bir süre düşük seyretmesine izin vermeyecek. Ayrıca bir sonraki toplantıda BOJ’un para politikasında daha fazla genişlemeye gitmeyebileceği Kuroda’nın açıklamalarında dikkat çeken detaylardan biri oldu.

Bankanın bugün açıkladığı karar, Japon yenine dolar karşısında son 3 haftanın en yükseğini getirdi ve 108.48 ile 1 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviye kaydedildi. BOJ’dan Ekim ayında bir toplantı daha yapması beklenirken %2 olarak belirlenen enflasyon hedef seviyesi devam ediyor ve banka para politikasındaki genişleyici tutumlara yönelik istikrarlı duruşunu hala sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu