Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Değiştirmeyen BOE, GSYİH’nin 2020’de %14 Düşmesini Bekliyor

Faiz değiştirmeyen İngiltere Merkez Bankası, bu yıl yüzde 14'lük daralma kaydedebileceğini öngördü.
Faiz Değiştirmeyen BOE, GSYİH’nin 2020’de %14 Düşmesini Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 0,1 seviyesinde sabit bırakırken koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik krizin kötüleşmesi durumunda daha fazla harekete geçmeye hazır olduğunu açıkladı.

Tahvil alım hedefini de değiştirmeyen BOE, 200 milyar sterlin parasal genişleme programına devam etmekte karar kılarak 645 milyar sterlin seviyesinde kaldığını açıkladı. Bununla birlikte Para Politikası Kurulu’ndan 2 yetkilinin 100 milyar sterlin artırım yapılması yönünde oy kullandığı belirtildi.

Küresel tabloya bakıldığında 30 binin üzerindeki ölüm sayısıyla ABD’nin ardından ikinci sırada yer alan İngiltere’de şimdiye dek 201 binin üzerinde vaka rapor edildi.
İngiltere 7 Mayıs Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Ekonomik görünüm için açıklayıcı senaryosunda BOE, ikinci çeyrekteki yüzde 25’lik düşüşle GSYİH’nin 2020 tamamında yüzde 14 düşeceğini öngördü.

İngiltere Merkez Bankası’nın tahmininin Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün (NIESR) ekonominin bu yıl düşmesini öngördüğü yüzde 7,2’lik seviyenin neredeyse iki katı seviyesinde olduğu görüldü. Bununla birlikte, sosyal mesafe tedbirlerinin gevşetildiği varsayıldığında, BOE GSYİH’deki düşüşün geçici olmasını ve ardından hızlı bir iyileşmenin gerçekleşmesini beklediğini bildirdi.

Buna göre GSYİH’nin 2021’in ikinci yarısında Covid öncesi seviyelere ulaşacağı ve 2022’de yüzde 3 büyüme olacağı tahmin edildi.

Fakat tahminlerin yerel ve küresel Covid-19 sınırlama önlemlerine bağlı olduğunu da ekledi. BOE’nin ekonomik görünüm senaryosu aynı zamanda işsizliğin 2020’de %8, 2021’de %7 ve 2022’de %4 olacağını kaydetti. BOE raporunda şu ifadeleri kullandı:

“Para Politikası Komitesi durumu yakından izlemeye devam edecek ve görevine uygun olarak ekonomiyi desteklemek ve enflasyonun %2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde geri dönmesini sağlamak için gerekli önlemleri almaya hazır duracak.”

Covid 19’un İngiltere’deki işleri ve gelirleri önemli ölçüde azaltacağını belirten BOE, İngiltere’deki işyerlerine yönelik yapılan son anketlerin üretimdeki düşüşün büyük olduğunu gösterdiğini aktardı. Kaldı ki IHS Markit/CIPS tarafından yapılan ankette de İngiltere’nin baskın hizmetler sektörünün Nisan’da rekor bir hızda daraldığı kaydedilmişti. Ankette İngiltere ekonomisinin yüzde 7’lik benzersiz bir çeyreklik daralmaya doğru ilerlediği söylenmişti.

BOE, koronavirüs pandemisinin İngiltere ekonomisinde harcamayı dramatik bir şekilde azalttığını vurguladı.
Covid-19 İngiltere Harcama Azalttı
Kaynak: BOE

Bununla birlikte İngiltere Merkez Bankası, hanehalkını ve işletmeleri desteklemek için faiz oranlarını düşük tuttuğunu bildirdi. Düşük faiz oranlarının, işletmeler ve haneler için daha ucuz krediler anlamına geldiği; bunun da karşılaştıkları maliyetleri azalttığı eklendi.

Ayrıca BOE, bankaların ve yapı kooperatiflerinin kredileri genişletmesini istediğini, İngiltere’deki büyük bankaları test ettiğini ve bankalara kredilerini artırmaları için uzun vadeli finansman sunduğunu belirtti. Alınan tüm bu önlemlerin ekonominin iyileşmesini ve finansal sistemi güvenli ve istikrarlı tutmayı sağlayacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu