Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Uyarısı Yapan BoE, Bankacılık Sisteminin Gücünü Vurguladı

İngiltere Merkez Bankası, bugün yayımladığı raporunda finansal sistemin dayanıklılığını vurgularken Covid-19 etkilerinin de üzerini çizdi. Detaylar aşağıda;
Brexit Uyarısı Yapan BoE, Bankacılık Sisteminin Gücünü Vurguladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden tam çıkışının yatırımcılar için sarsıntılı olabileceği konusunda uyardı.

Sonuçta Ocak ayında AB’den ayrılan İngiltere için Brexit belirsizliği devam ediyor. Geçiş düzenlemeleri kapsamında tek pazara tam erişimin 31 Aralık’ta sona ereceği ve mali hizmetlere gelecek erişimine dair kararların o zaman verileceği biliniyor.

Bu duruma ilişkin BoE’nin Finansal Politika Komitesi, Aralık ayından sonra sınır ötesi işler için kesintiden kaynaklanabilecek istikrar risklerinin şu an hafiflediğini bildirdi.

Finansal Politika Komitesi; “özellikle AB merkezli müşterileri için finansal hizmetlerdeki bazı piyasa dalgalanmaları ve aksaklıkları çıkabilir” dedi.

Finansal sistemin karşı karşıya olduğu riskleri belirleyerek ve bunları sistemin dayanıklılığına karşı tartarak finansal istikrar için görünümü değerlendiren Komite, Covid-19’un Birleşik Krallık’taki işletmelerin kazançları üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu ve birçok insanın geçim kaynaklarını tehdit ettiğini belirtti.

Covid-19 vakalarındaki son artışlar ve ilgili halk sağlığı önlemlerinin ekonomik faaliyet üzerinde daha fazla yük oluşturma potansiyeline sahip olduğunu belirten BOE Komitesi, hanehalkları ve işletmelerin Covid-19 kaynaklı ekonomik bozulmanın üstesinden gelmek için bankalardan ve finans piyasalarından yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti.

2008’deki küresel mali krizden bu yana, Birleşik Krallık mali sistemini güçlendirmek için önlemler alındığını söyleyen BOE, “İngiltere bankaları bu zor dönemde hanehalkı ve işletmeleri desteklemeye devam edecek kadar güçlü” dedi.

İngiltere bankacılık sisteminin, çok çeşitli olası ekonomik sonuçlara karşı dirençli olmaya devam ettiği vurgulanırken şu ifadeler kullanıldı:
BOE İstikrar Raporu
Kaynak: BOE

“Ağustos ayında İngiltere’deki başlıca bankalarla yaptığımız testler, bankacılık sisteminin, ciddi ekonomik zorluklar karşısında bile Birleşik Krallık’taki hanehalklarına ve işyerlerine kredi vermeye devam edecek kadar güçlü olduğunu gösterdi. Kayıplara karşı mücadele ederken bile borç vermeye devam edebilecekleri büyük sermaye tamponlarına sahipler.”

Covid-19 şokunun başlangıcından bu yana İngiltere’deki işletmelerin bankalardan ve finans piyasalarından 75 milyar sterlinden fazla net ek finansman sağladığı aktarıldı.

Ve bu, BOE’ye göre birçok işletmenin ciddi nakit akışı sorunları ile karşılaşsa bile ücretlerini ve tedarikçilerini ödemeye devam etmesine yardımcı oldu.
İngiltere Bankaları Güçlü
Kaynak: BOE

1,8 milyondan fazla ipotek sahibinin ödeme tatilinden yararlandığı böylece gelirler baskı altındayken bile borç ödeme baskılarının düşük kaldığı dile getirildi.
Brexit’e ilişkin; “Birleşik Krallık’ın AB ile gelecekteki ilişkisinin özel biçimi ne olursa olsun, Birleşik Krallık’ta sağlam tedbirli standartların uygulanmasına bağlı kalmaya devam edeceğiz” diyen Komite, şöyle sürdürdü:

“Ekonomiyi stres altında bile daha iyi destekleyebilmeleri için finansal piyasaları güçlendirmek için uluslararası ortaklarla birlikte çalışıyoruz. Finansal piyasalar, ekonomiyi desteklemede önemli bir rol oynar ve işletmelere önemli miktarda finansman sağlar.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu