Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Oranlarını Koruyan BOE, Brexit Gecikmesinin Ekonomiye Zarar Verebileceğini Söyledi

İngiltere Merkez Bankası bugünkü para politikası toplantısında faiz oranlarını korurken, Brexit gecikmesinin ekonomiye zarar verebileceğini söyledi.
Faiz Oranlarını Koruyan BOE, Brexit Gecikmesinin Ekonomiye Zarar Verebileceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Brexit belirsizliği ülke ekonomisini askıya almaya devam ettiği için bugünkü toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için belirlenen tarihe, 45 günden kısa bir süre kalırken BOE, Mark Carney başkanlığında dokuz üyeli Para Politikası Komitesi oy birliğiyle faiz oranlarının yüzde 0,75 düzeyinde kalmasına karar verdi.

Bu haber sterlinde çok az değişikliğe neden olurken, GBP/USD paritesi yüzde 0,1 oranında düşüşle 1,2459 seviyesinden işlem gördü.

BOE’deki politika yapıcılar AB’yi bir anlaşma yapmadan bırakmanın büyümeyi yavaşlayacağı ve fiyatları artıracağı görüşünü yineledi. Ancak merkez bankası, İngiltere’nin çıkış tarihine bir başka gecikmenin daha da ekonomik zayıflığa yol açabileceği konusunda da uyardı.

Bankanın yaptığı basın açıklamasında; “Siyasi olayların Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği ile gelecekteki nihai ticaret ilişkisinin doğası ve buna geçişiyle ilgili köklü bir belirsizlik süresine yol açması mümkündür. Bu belirsizlikler ne kadar uzun süre devam ederse özellikle küresel büyümenin zayıf olduğu bir ortamda, talep artışının potansiyelin altında kalması ve arzın artması olasılığı o kadar yüksek,” ifadelerine yer verildi.

Başbakan Boris Johnson, AB’den ayrılığın 31 Ekim’e kadar gerçekleşeceği taahhüdünde bulunmuştu. Anlaşmasız bir Brexit, parlamento içindeki ve dışındaki birçok kişi tarafından her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir durum olarak görülüyor.

Bir anlaşma yapmadan ayrılmak, işletmelerin bloğun dışındak hayata uyum sağlamasına izin vermeksizin geçiş döneminin olmadığı AB’den aniden ayrılma anlamına geliyor. Ayrıca derinleşen Brexit krizinin tam bir ekonomik felaket olduğu söyleniyor.

İngiltere parlamentosu, Johnson’ın yakında Brüksel ile bir anlaşmaya varamaması durumunda Brexit’i ertelemesini istiyor. Fransa ve Finlandiya liderleri ise Çarşamba günü İngiltere’nin 30 Eylül’e kadar tartışmalı İrlanda backstop politikasını değiştirmek için yazılı önerilerde bulunmak üzere AB’nin ilişkisinin bittiğini söylediler.

Küresel Merkez Bankaları

Küresel Merkez BankalarıUlusal İstatistik Ofisi tarafından yayımlanan verilere göre; BOE kararı, İngiltere’deki enflasyonun neredeyse üç yıl içinde en düşük seviyesine inmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Yıllık oran, Temmuz ayında yüzde 2,1’lik bir artışın ardından Ağustos ayında yüzde 1,7’ye geriledi ve enflasyon Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. BOE’nin enflasyon hedefi yüzde 2 düzeyinde.

Birçok yatırımcı arasında BOE’nin Eylül ayında faiz oranlarını değiştirmeyeceği görüşünü teyit etti.

CME Group’un BOE izleme aracı, merkez bankasının toplantısında Kasım ayının başında yüzde 13’e varan bir oran indirimi olasılığını ortaya koyuyor ve çoğu yatırımcı, İngiltere’nin planlanan ayrılış tarihine bir haftadan kısa bir süre kalmışken, borçlanma maliyetlerinde değişiklik beklemiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, düşük enflasyona ilgili endişelerin yoğunlaşması, küresel büyümenin yavaşlaması ve olası bir durgunluk nedeniyle para politikasını son haftalarda gevşetmektedir.

ABD Federal Rezervi, faiz oranlarını Çarşamba günü yüzde 1,75 ila yüzde 2’lik bir hedef aralığına indireceğini açıkladı. Ancak önümüzdeki aylarda daha fazla indirim uygulanacağına dair birkaç belirti sundu.

Kararın açıklanmasının ardından ana ABD borsaları düştü ve merkez bankasındaki politika yapıcılar daha sonra yapılacaklar konusunda bölündü.

Japonya Merkez Bankası ise bugün faiz oranlarının beklendiği gibi sabit kalmasına karşın, önümüzdeki ay en kısa sürede borçlanma maliyetlerini kolaylaştıracağının sinyalini verdi.

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası, ana mevduat faiz oranını 10 baz puan indirerek, rekor düşük ancak piyasa beklentileri doğrultusunda yüzde 0,5’e düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu