Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Baş Ekonomisti V Şekilli Toparlanmaya İşaret Ederken Borçlanmada Rekor Kırıldı

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti, toparlanma konusunda iyimserken bu mali yılın ilk çeyreğinde borçlanma rekor kaydetti.
BOE Baş Ekonomisti V Şekilli Toparlanmaya İşaret Ederken Borçlanmada Rekor Kırıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Andy Haldane, ülke ekonomisinin V şeklinde bir toparlanma içinde olduğunu savunarak iyimser konuştu. Diğer tarafta İngiltere hükümetinin borçlanması, 2020/21 mali yılının ilk üç ayında 127,9 milyar sterline ulaşarak rekor kırdı.

Guardian’ın haberine göre BOE’den Andy Haldane, İngiltere ekonomisinin Mart ve Nisan aylarında koronavirüs kilitlenmesinin zirvesi sırasında gördüğü üretimdeki düşüşün yaklaşık yarısını geri aldığını söyledi.

Milletvekillerine V şeklinde bir geri tepme olduğunu aktaran Haldane, geçen ay da ekonominin hızla bir iyileşme yolunda olduğunu açıklamıştı.

Avam Kamarası Hazine Komitesi üyelerine konuşan Haldane, ekonominin haftada yüzde 1 civarında büyüdüğünü belirtti.

“Bir geri tepme gördük. Şimdiye kadar bu bir ‘V’ oldu. Bu elbette bize nereye gidebileceğimizi söylemiyor.” diyen Haldane, bu açıklamalarıyla meslektaşı Silvana Tenreyro ile çatıştı. Para Politikası Komitesi Üyesi Silvana Tenreyro ekonominin büyümek için mücadele ettiğini ve tüketiciler fiziksel mesafeyi koruduklarından önümüzdeki birkaç ay boyunca tökezleyeceğini dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan resmi rakamlar da ekonominin Mayıs ayında beklentileri karşılamayarak sadece yüzde 1,8 büyüdüğünü gösterdi.
İngiltere Mayıs Büyüme
Kaynak: ONS

Tenreyro, işsizliğin artması tehdidinin İngiltere ekonomisinin muhtemelen tamamlanmamış bir V şekilli toparlanmaya gittiği anlamına geldiğini söyledi. Avam Kamarası Hazine Komitesi’ne konuşan ekonomist; deneysel hızlı göstergelerin sinyalleri hakkında Haldane’den daha az emin olduğunu aktardı.

Düşük gelirlerin düşük istihdam seviyelerine yol açtığını belirten Tenreyro, “harcamalar, algılanan sağlık riskleri nedeniyle zarar görecek ve bu daha yüksek işsizlik ve daha düşük gelirle beslenecek” dedi.

Tenreyro, Haziran ayında PPK’nin son toplantısında İngiltere Merkez Bankası’nın teşvik programını artırmaya oy verirken Haldane, BOE’nin müdahalesinin mevcut seviyesini korumaya oy vermişti.

İki ekonomist arasında fikir ayrılığı devam ederken İngiltere hükümetinin borçlanmasının 2020-21 mali yılının ilk üç ayında 127,9 milyar sterline ulaştığı bildirildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayımlanan veriler; borçlanmanın (kamu sektörü bankaları hariç olmak üzere kamu sektörü net borçlanması) Haziran’da 35,5 milyar sterline ulaştığının tahmin edildiğini gösterdi.

Bu rakam, Haziran 2019’daki rakamın kabaca 5 katı ve 1993’te kayıtların başlamasından bu yana en yüksek üçüncü aylık borçlanma oldu. Geçici tahminler, cari mali yılın ilk çeyreğinde (Nisan-Haziran 2020) borçlanmanın, son mali yılın (Nisan 2019-Mart 2020) tamamında borçlanmanın iki katından fazla olduğunu gösterdi.

Bu mali yılın ilk çeyreğinde borçlanmanın 127,9 milyar sterlin olarak geçen yılın aynı dönemine göre 103,9 milyar sterlin daha fazla olduğunu ortaya serdi. Ayrıca 1993’de kayıtların başlamasından bu yana Nisan’dan Haziran’a kadar kaydedilen en yüksek borçlanma oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu