Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM: Hindistan 2020’de %9,6 Küçülürken 2021’de %7,3 Büyüyecek

Yeni Birleşmiş Milletler raporu, Hindistan ekonomisinin 2020'de yüzde 9,6 küçülebileceğini ancak 2021'de ekonominin yüzde 7,3 oranında büyüyeceğini tahmin etti.
BM: Hindistan 2020’de %9,6 Küçülürken 2021’de %7,3 Büyüyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM), Pazartesi günü yayımladığı Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu’nda Hindistan ekonomisinin 2020’de yüzde 9,6 küçülebileceğini belirtti. Bununla birlikte, 2021’de ekonominin yüzde 7,3 oranında büyüyeceğini öngördü.

Haziran çeyreğinde, yani 2020-2021 mali yılının ilk çeyreğini ifade eden dönemdeki yüzde 23,9’luk rekor daralmanın ardından Eylül çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,5 küçülen Hindistan için yüzde 9,6 düşüş ve yüzde 7,3 artış tahmin edildi.

BM, tahmininde kilitlenmeler ve COVID-19 salgınını kontrol etmeye yönelik diğer çabaların iç tüketimi azalttığını söyledi.
BM Ocak 2021 Tahminler
Kaynak: BM

BM DESA tarafından hazırlanan raporda; “COVID-19 salgınının yıkıcı sosyo-ekonomik etkisi, ekonomik, toplumsal ve iklim direncine yapılan akıllı yatırımlar küresel ekonomide sağlam ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlamadığı sürece yıllarca hissedilecek” denildi.

Öte yandan, Hindistan’ın ekonomik büyümesinin 2021 yılında yüzde 7,3 olarak en hızlı büyüyen büyük ekonomi olacağı vurgulandı. Hindistan Maliye Bakanı da gelecek yıl ülkesinin en hızlı büyüyen büyük ekonomi etiketini yeniden kazanacağını iddia etmişti.

Tahmine göre Hindistan’ı 2021 takvim yılında sadece yüzde 7,2’lik büyümeyle Çin takip edecek.
Hindistan Eylül Çeyreği GSYİH
Kaynak: NSO

Raporda açıklanan mali yıl tahminlerine göre Hindistan ekonomisinin 2020’de yüzde 5,7 gerileyeceği ve 2021 mali yılında yüzde 7 büyüme oranına döneceği tahmin edildi.

2022’de ise tekrar yüzde 5,6’ya gerileyeceği söylendi. Bununla birlikte pandemide sıcak noktalar yeniden ortaya çıktıkça ve hükümetlerin çok sayıda zorlukla başa çıkma yeteneği giderek tükenirken 2021’de Güney Asya’daki ekonomik büyümenin 2020’deki kayıpları telafi etmek için yüzde 6,9 ile yetersiz kalacağı belirtildi.

Bu arada Sikkim’de sınır boyunca Hindistan ve Çin askerleri arasında yakın zamanda yaşanan bir çatışmanın ortasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iki ülke arasında var olan gerilimlerin diyalog yoluyla azaltılabileceğini umduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric Pazartesi günkü günlük basın brifinginde, “sadece diyalog yoluyla sınır boyunca var olabilecek gerilimlerin azaltılabileceğini umduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu