Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BlackRock AMB’den Kararlı Bir Güvercin Duruş Beklentisiyle Avrupa Varlıklarını Yükseltti

BlackRock, Avrupa Merkez Bankası'ndan kararlı bir güvercin duruş beklentisiyle Avrupa varlıklarını yükselttiğini açıkladı.
BlackRock AMB’den Kararlı Bir Güvercin Duruş Beklentisiyle Avrupa Varlıklarını Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

BlackRock, Avrupa hisse senetleri ve kredisindeki zayıf pozisyonunu kapatırken, Avrupa Merkez Bankası’ndan politikada kesin olarak güvercin bir değişim olacağı beklentisi ile Avrupa devlet tahvillerini ağırlığını artır derecesine yükseltti.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisindeki analistler; Perşembe günkü para politikası toplantısının AMB’nin önümüzdeki aylarda istikrarlı bir büyüme görünümü ve ısrarcı enflasyon göstergeleri temelinde yeni bir teşvik paketi dağıtması için gerekli zemini hazırlayacağını tahmin ediyorlar.

BlackRock analistleri, AMB’nin Temmuz toplantısında herhangi bir değişiklik yapmak yerine, Eylül toplantısına işaret edeceğini düşünüyorlar.

BlackRock AMB Eylül Toplantısı GörünümüSalı günü yayımlanan bir notta, BlackRock’ın finansal koşullar göstergesi (FCI), 2011’deki borç krizinden bu yana Euro bölgesindeki ekonomik koşullardaki yavaş toparlanmaya dikkat çekti. Bu tahminler, düşük enflasyonun merkez bankasının kolunu daha fazla teşvik etmek için bükeceğini öngördüğü ayda gelmişti.

Analistler, “Beklediğimiz paket, bizim görüşümüze göre pazarlara henüz tam olarak yansıtılmamıştır ve finansal koşulların daha da kolaylaşmasına ve Avrupa varlıklarının desteklenmesine yardımcı olmalıdır,” ifadelerini kullandılar. Notun devamında, AMB’nin bu haftaki politika toplantısında düşüncesini ana hatlarıyla belirleyip, yılın geri kalanında harekete geçebileceğini söylediler.

Analistler, önlemlerin halihazırda negatif olan yüzde 0,4 mevduat oranının ve şirket tahvili de dahil olmak üzere yeni bir finansal varlık alım turunun dşürülmesini de içerebileceğini tahmin ediyorlar.

BlackRock, kısa süre önce ticari ve jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan makro belirsizliğin ardından küresel büyüme görünümünü düşürmüştü.

Küresel Büyüme Görünümünü DüşürdüBüyüme görünümü, esas olarak ABD ve Çin’de zayıflamış, Euro bölgesinde ise eğilimin altında kalmıştır. Analistler, merkez bankalarından güvercin tutumlardaki değişikliğin, kısa vadede risk varlıkları için nispeten iyi huylu bir ortam sağlayacağını öngörüyorlardı.

Çin’in büyümesinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 6,2 oranında büyüyen GSYİH ile istikrar kazanması beklenirken, politika yapıcılar mali uyarıcıyı dağıtmaya ve böylece Avrupa ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratma endişelerini hafifletmeye hazırlar.

Analistler, devlet borcunda güneydeki ülkelerin çoğunluğunun çevre birimlerinin veya devlet tahvillerinin, yeni teşvikten en fazla yararlanmasını beklediklerini söylediler.

Güney Ülkelerden Teşvik BeklentisiYayımladıkları notta, “Daha düşük bir çevre için birçok ülkenin çekirdek devlet tahvil getirisinin negatif olduğu bir bölgede gelir kaynağı olarak krediyi desteklemesi gerekir,” ifadelerine yer verildi.

Daha yavaş büyüme riskleri içinde büyük oranda fiyatlandırıldığı görülen beklentilerle BlackRock, gelecek yıl toparlanma potansiyeli olduğunu belirterek, Avrupa hisse senetlerini devlet tahvilleri üzerinden elde etmenin mevcut getirili avantajının riskli gelişmekte olan piyasalara benzer olduğunu göstermektedir.

Notta; yüksek karlılık, istikrarlı kazanç ve ilaç gibi düşük borçluluk özelliklerine sahip kalite faktörü ve savunma sektörlerini tercih ettiklerini belirttiler.

Tercih Ettikleri Sektörleri AçıkladılarBlackRock’ın notunda, “Sürdürülebilir ve nispeten yüksek temettü getirisi olan şirketleri seviyoruz. Bu hisse senetleri, Avrupalı yüksek verim kredisi ve çevre birimleri ile birlikte riskten korunan ABD doları cinsinden yatırımcılar için özellikle caziptir,” cümlesine yer verildi.

Devamında ise ticaret ihtilaflarına karşı kırılganlığı nedeniyle tüketici takdir sektörüne karşı temkinli olduğu ifade edildi. Negatif oranlar verilen bankalardan kaçınmanın önerildiği de notta bahsedilen noktalardan oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu