Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in İşlem Bandında Gittikçe Daralma Meydana Geliyor!

Dijital paralar içinden en yüksek piyasa değerine sahip olan Bitcoin'in işlem bandında daralma gözlemlendi.
Bitcoin’in İşlem Bandında Gittikçe Daralma Meydana Geliyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para dünyasının en çok tercih edilenlerinden biri olan Bitcoin, Ağustos ayının başlarındayken, Temmuz’dan bu yana ilk kez 11 bin dolar üzerine sert bir yükseliş kaydetmişti. Bir süredir izlediği düşüş eğiliminin ardından görülen bu yükseliş, net olarak 11 bin 576 dolara işaret etmiş ve piyasa hacmi 305 milyar 670 dolar olmuştu.

Söz konusu kripto paranın işlem bandında giderek daralma meydana geldiği saptandı. Bu daralmada spekülatörlerin Bitcoin’de oluşabilecek muhtemel bir kırılmanın olması halinde doğru yönde pozisyonlaşmış olmayı istemeleri etkili oldu.

Bitstamp’ın geçen ayki hacim ağırlıklı fiyatlarını baz alan bir analize göre iyimserler sanal para 10 bin doları aşarken ona yoğunlaşıyor, bunun yanında kötümserler ise 12 bin doları test ederken Bitcoin’den çıkmaya çabalıyor.

12 Bin Dolar Test Edilirken Bitcoin'den Çıkmaya ÇabalıyorlarKonuyla ilgili açıklama yapan Londra’da Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, psikoloji seviyelerine yakınken insanların sabit fikirli olmasını irrasyonel olarak değerlendiriyor. Bunu Dow Jones Endeksi’nin çok kez 20 bin seviyelerini test etmesiyle örneklendiren Erlam, durumu Dow’da işlem yapan insanların 20 bini kırmak için sabit fikirli oluşuna benzetti.

Diğer taraftan Dow Jones Endeksi’ndeki bahsi geçen bu seviyenin yaklaşık 3 yıl öncesinde kırıldığı ve 25 bin seviyelerinde seyrettiği biliniyor. Ayrıca piyasada heyecana sebep olan kesin seviyelerin belirlenmesi kripto paraların işlem hacmi açısından oldukça önemli sayılıyor.

Bununla birlikte temel göstergenin bulunduğu ve saydam olmayan bir mülkiyet yapısının bulunduğu ortamda diğer katılımcıların baskı noktalarının belirlenmesi de büyük önem taşıyor.

Dijital para 10 bin dolar üzerinde olduğunda güvenin arttığına işaret eden mevcut veriler, 12 bin dolara yaklaşıldığında güvenin azaldığını söylüyor.

10 Bin Dolarda Güven ArtıyorKripto para söz konusu bu seviyenin üzerinde bu yıl yalnızca 5 gün kapanış yapmışken, Erlam işlem bandına bağlı hareketin söz konusu olduğunu söyledi. Ardından zirvelerin gittikçe düştüğünü belirtirken, bu bant kırıldığında aşağı yönlü güçlü bir hareketin söz konusu olacağından bahsetti.

Diğer bir yandan volatilitesinde geçtiğimiz ay düşüş gözlemlenen Bitcoin’de 30 günlük ortalama hareket ise aşağı ya da yukarı yönde %2.4 seviyesinde bulunuyor. Bu rakam Temmuz ayı ortasında ise %5.5 olarak kaydedilmişti.

Coinnbase Inc. tarafından elde edilen verilere göre benzer bir çalışma da 10 bin dolar seviyelerinde yoğunlaşma olduğunu savunurken, 12 bin dolara yaklaşıldıkça bu yoğunlaşmanın giderek azaldığına işaret ediyor.

Tüm bunlarla birlikte Bitcoin’in 2020 yılının Mayıs ayına kadar ne kadar yükselebileceği üzerine farklı tahminler geliyor. Geleneksel piyasa yatırımcıları tarafından da takip edildiği öne sürülen kripto analisti PlanB’nin Bitcoin için paylaştığı bir grafik, onun bundan 9 ay sonra 22 bin dolardan işlem göreceğini öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu