Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin 15 Aydan Sonra İlk Kez 11 Bin Doların Üzerine Çıktı

Dijital para birimi bitcoin, 15 ayın ardından ilk kez 11 bin doların üzerine çıktı. İşte detaylar;
Bitcoin 15 Aydan Sonra İlk Kez 11 Bin Doların Üzerine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, 15 aylık bir sürenin ardından ilk kez 11 bin dolar seviyesini aşarak, ana akı yatırımcıların dikkatini çeken güçlü yükselişten sonra geçtiğimiz yıl kaydettiği kayıplarının yarısından çoğunu geri kazandı.

Konuyla ilgili olarak, Londra merkezli blockchain ve kripto para yatırım şirketi KR1 Plc.’den George McDonaugh, Bitcoin’deki bu sıçramayı “sıradışı” olarak nitelendirdi. “Para Bitcoin’i terketmemiş, sadece kenarda oturup yeniden girmeyi beklemiş.” şeklinde görüş bildirdi.

Bitcoin, pazartesi gününün işlemlerinde Cuma günü yaptığı kapanışla kıyaslandığında, %13 artıda 11,251 dolar ile Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıkışın ardından, TSİ 08:20’de 10,786 dolardan işlem gördü.

Bitcoin Mart 2018'den Beri En Yüksek Seviyesine ÇıktıÖte yandan piyasa değeri en yüksek kripto para birimi olan Bitcoin, 2017 yılının sonunda güçlü bir yükseliş kaydederek 19,500 doların üzerine çıkmıştı. 2018 yılının büyük kısmında kaydettiği sert düşüşle birlikte birkaç ay boyunca 3,300 dolar ile 4,100 dolar arasında dalgalı seyretmişti.

Ayrıca Bitcoin’in Nisan ayında hızla artan yeniden yükselişi yatırımcıları şaşırtırken, alternatif bir veri sağlayıcı olan Indexica tarafından yapılan bir çalışmanın üç ana unsuru işaret ettiği görülüyor. Söz konusu bu üç ana unsur arasında bitcoin etrafında şekillenen konuşmaların daha da detaylı hale gelmesi, dolandırıcılık endişelerinin giderek azalması ve bitcoin ile ilgili olarak kullanılan dilin geçmiş zamandan gelecek zamana evrilmesi bulunuyor.

eToro kıdemli piyasa analisti Matt Greenspan: “Piyasa Bitcoin en son 10 bin doları geçtiğinden beri epey olgunlaştı. Mevcut benimsenme seviyesine bakınca bu yükseliş çok daha makul.”

Piyasa Bitcoin 10 Bin Doları Geçtiğinden Beri Epey OlgunlaştıÖnceki günlerde Fundsrat Araştırma Başkanı Tom Lee, bitcoinin tüm zamanların en yüksek seviyesine kolayca ulaşacağını bildirmişti.

Yakın zamanda Facebook, pek çok özelliğe sahip olan Libra isimli kripto parasını tanıtmış, bitcoin de böylece yükseliş gerçekleştirmişti. Lee, Facebook’un Libra projesini açık bir kripto para birimi olarak görmekle birlikte bunun piyasa için itici bir güç olacağını bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu