Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Halka Arz Piyasasına Aradığı Kesinliği Verecek

Nasdaq yöneticisi Robert McCooey, birinci aşama ticaret anlaşmasının halka arz piyasasına ihtiyacı olan kesinliği vereceğini söyledi.
Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Halka Arz Piyasasına Aradığı Kesinliği Verecek
Yorum

Nasdaq Asya-Pasifik Başkanı Robert McCooey, ABD-Çin arasındaki bir birinci aşama ticaret anlaşmasının, bu yılki birinci halka arzları gölgeleyen belirsizliği gidermek için yeterli olması gerektiğini dile getirdi.

Çinli firmaların ABD’de listelenme için hala geniş ilgisinin bulunmasına rağmen dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki uzun süren ticaret ihtilafı etrafındaki belirsizliğin, bu yıl halka arzları etkilediğini vurguladı.

Çin’in Guangzhou şehrinde düzenlenen CNBC konferansında konuşan McCooey, yatırımcıların Çin hakkında ve ticaret savaşının dalgalanma etkileri hakkında endişelendiklerini aktardı.

Nasdaq Yöneticisi Çin Ticaret Savaşı Hakkında Endişeli Mayıs ayında McCooey, 2019’da ABD’de Çin’den 40’tan fazla birincil halka arz beklediğini söylemişti. Bu hedefe ulaşılıp ulaşılmayacağı sorulduğunda McCooey; “bu yıl muhtemelen tekrar 35-38’lere yaklaşacağız” dedi. İki taraf şu anda“birinci aşama” anlaşması için pazarlık yapıyor ve kısmi anlaşmanın kabul edileceği konusunda umutlar artıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı hafta sonundaki açıklamasında her iki tarafın da birbirlerinin temel kaygıları hakkında “yapıcı tartışmalar” yaptığını söyledi.

Birinci Aşama Anlaşma Halka Arz Piyasa İstediği Kesinliği Verecek Açıklamaların ardından Asya piyasalarında yükseliş kaydedildi.Yine de anlaşmanın aylarca müzakere eden daha hassas yapısal sorunları ele alması beklenmiyor. McCooey mevcut duruma işaret ederek; “Dolayısıyla, bazı değerlemeler gerçekten şirketlerin tam olarak istediği yere gelmedi ve bence biraz daha kesin olmak için orada bekliyorlar.” dedi.

ABD ile Çin arasındaki birinci aşama anlaşmanın, yapısal sorunları çözmeyi içermese bile bu belirsizliği gidermek için yeterli olacağını savundu.

Şirketlerin çoğunun halihazırda deniz aşırı bir listeleme için yapılarını oluşturmuş olduklarını belirtti. Hisseleri 26 Kasım’da işlem görmesi planlanan Alibaba’nın Hong Kong halka arzının Asya finans merkeziyle rekabeti artırıp artırmayacağı yönündeki soruya ise şu sözlerle cevap verdi: “Bu olabilir ancak bence Alibaba çok özel bir mesele, herkes Alibaba değildir. Herkesin 500 milyar dolarlık bir piyasa değeri yoktur.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu