Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tekstil, Mobilya, Çelik ve Daha Birçok Sektör Çin’den Açılan Boşluğu Doldurmaya Hazırlanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de üretimin durması birçok sektörde açık yaratırken, bu açığın kapatılması için Türk firmalara olan talebin artacağı düşünülüyor.
Tekstil, Mobilya, Çelik ve Daha Birçok Sektör Çin’den Açılan Boşluğu Doldurmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1017’ye yükseldi. Ülkede okullar Mart ayına kadar kapalı olacak. Dün birçok yer işbaşı yapsa da üretim çok ciddi boyutta aksamış durumda. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’de üretimi durduran firma sayısı her geçen gün artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü virüs salgınının tüm dünya için tehdit içerdiğinin mesajını verdi. Diğer taraftan Çin’de oluşan boşluğu kapatmak için Türk üreticilere talebin artacağı belirtiliyor. Bu doğrultuda çelik, mobilya, tekstil, ayakkabı olmak üzere birçok sektör temsilcisi Türkiye’nin alternatif pazar olacağını düşünüyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçı Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, maske talebine değindi.

Kimya SektörüCoronavirüs nedeniyle Çin’de maske takmak zorunlu hale getirildi. Her ne kadar salgının önüne geçilemese de bu maskelerle bir nebze olsun korunma sağlanabiliyor. Ancak ülkede var olan maske tüketildiği için başka ülkelerden de alınmaya başlandı.

İKMİB Başkanı Adil Pelister, Türkiye’ye 3 milyon adetlik maske talebi geldiğini ancak bu talebi karşılayacak kapasiteleri olmadığı için yanıt verilemediğini belirtti. Bunun yanında Çin’den kişisel temizlik ürünleri de satın alınmak istediğini belirtti.

Medpa Biyoteknoloji firmasının sahibi Battal Mayan ise şu an Türkiye’de maske üretimi yapan tüm fabrikaların tam kapasite Çin’e çalıştığını ve bu firmaların 6 aylık üretimi daha şimdiden aldığını söyledi.

Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD) Başkanı Mustafa Balkuv, önümüzdeki süreçte kendi alanlarında da talebin artacağını belirtti.

Kimya SektörüBensu Giyim’in sahibi Nesim Bensusan, Avrupalı tedarikçilerin Çin’den açılan boşluğu doldurmak için Türkiye pazarına yönelebileceğini aktardı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Sabur Endican şu an için netleşmiş bir durum olmadığını belirterek, “Süreç içerisinde Çin’de üretim gerçekleştiren ve ithalat yapan yabancı firmaların bizim tarafa yöneleceğini tahmin ediyoruz, böyle bir beklentimiz var” şeklinde konuştu.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) ise mobilya fuarlarının ertelenmesiyle sektörde büyük bir boşluk oluştuğunu ve bu boşluğun İstanbul ile doldurulmasını beklediklerini söyledi. Sektör temsilcileri tekstil ve çelikte de ortaya çıkan açığın Türk firmalarla kapatılmak isteneceğini bildirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, salgının uzun sürmesi halinde Çin tersanelerindeki işlerin bir kısmının Türk tersanelerine kayabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu