Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BioNTech 2021’de 19 Milyar Euro Gelir Elde Etti

Geçtiğimiz yıl 165 ülkeye 2,6 milyar doz aşı tedarik eden BioNTech, net karını 10,3 milyar Euro’ya yükseltirken, yarısı son çeyrekten geldi.
BioNTech 2021’de 19 Milyar Euro Gelir Elde Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının son aylarında hayatımıza giren Covid-19 virüsünün pandemi boyutuna gelmesi, birçok sektörü olumsuz etkiledi. En gelişmiş ülke ekonomileri bile küçülmeye giderken, krizi fırsata çevirenler; kolonya, dezenfektan, maske ve temizlik maddeleri gibi hijyen odaklı üretim yapan şirketler oldu.

Ancak en büyük kazancı aşı şirketleri sağladı. Yeni tip Corona virüs aşısını ilk geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech, 2021 yılında aşı satışlarının etkisiyle 10,3 milyar Euro net kar elde etti. Şirketin dördüncü çeyrek kazancı 5,5 milyar Euro’yu geçti.

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in ortağı olduğu Alman şirket BioNTech, 2020 yılında 15,2 milyon Euro kar açıklarken, geçen yılki büyük artış dikkat çekti.

2020’de 482,3 milyon Euro olan toplam gelirleri geçen yıl 18,97 milyar Euro’ya, hisse başına karı da 0,06 Eurodan 39,63 Euro’ya yükseldi. 2021 yılı mali yılı için 4,8 milyar Euro vergi ödeneceği açıklandı.

BioNTech 2021 Yılında 2,6 Milyar Doz Aşı Dağıttı

BioNTech 2021 Yılında 2,6 Milyar Doz Aşı Dağıttı
Kaynak: BioNTech

Açıklamada, geçen yıl düşük ve orta gelirli ülkelere 1 milyardan fazla doz dahil olmak üzere 165’ten fazla ülke ve bölgeye yaklaşık 2,6 milyar doz aşı teslim edildiği bildirildi. Bu yıl ise 2,4 milyar dozluk Covid-19 aşısı tedarik sözleşmelerinden 13-17 milyar Euro gelir elde edilmesi planlanıyor.

BioNTech CEO’su ve Kurucu Ortağı Uğur Şahin, mali sonuçların açıklandığı raporda, “Geriye dönüp bakıldığında 2021, BioNTech’in mRNA teknolojimize dayalı ilk onaylı aşımızla insan sağlığı ve küresel ekonomi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğu istisnai bir yıldı.” ifadesine yer verdi.

Pfizer ile birlikte grip ve zona aşısı çalışmalarını ilerletmeyi amaçladıklarını, temel hedeflerinin dünya çapında milyarlarca insanın sağlığını ve yaşamını iyileştirmek için bağışıklık sisteminin gücünden yararlanmak olduğunu söyledi.

BioNTech CFO’su Jens Holstein ise “2021’in finansal başarısı, önümüzdeki yıllarda Ar-Ge motorumuza anlamlı yatırımları yeniden dağıtmamızı sağlıyor. 2022 mali yılında Ar-Ge’ye 1,4 milyar Euro ila 1,5 milyar Euro harcamayı bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu